300-400 millió dolláros kibocsátással vinné a New York-i tőzsdére az amerikai finomítókat és benzinkúthálózatot üzemeltető Phillips 66 a szállítással, csővezetékekkel foglalkozó üzletágát. A Phillips 66 idén vált ki a ConocoPhillipsből, mely az ügylet révén leválasztotta a downstream divíziót.
Mi az IPO? Az angol initial public offering rövidítése, elsődleges tőzsdei kibocsátást jelent. Az IPO az az eljárás, aminek keretében egy zárkörű részvénytársaság részvényei széles körben elérhetővé válnak a tőzsdén keresztül. Általában jegyzési szakasszal kezdődik a folyamat, ahol a kibocsátást szervező befektetési bankok összegyűjtik és összesítik a részvényből vásárolni kívánó befektetők igényeit. A felkínált mennyiség és az ajánlatok alapján kialakuló egyensúlyi ár lesz a jegyzési ár, az IPO-ban résztvevő befektetők ezen az áron kapják meg a részvényeket. A jegyzés lezárultát követően kezdődik meg a tőzsdei kereskedés a részvényekkel, ugyanúgy, mint bármely más, tőzsdére már bevezetett részvénnyel. |
Egy speciális konstrukcióval készül a tőzsdére a cég, úgynevezett "korlátolt partnerség" (master limited partnership) keretein belül. A legfőbb különbség a klasszikus tőzsdei részvénytársaságok és ezen forma között, hogy míg normál esetben a részvénytársaság fizeti meg a társasági adót, addig a "partnerségi" jellegnél a tulajdonosoknak egyenként kell az adófizetési kötelezettséget vállalniuk. A társaság értékpapírjai ettől függetlenül ugyanúgy kereskedhetők, mint a hagyományos részvények.
Gerg Garland, vezérigazgató szerint a társasági formaváltás, a tőzsdei forrásbevonással egyidejűleg növeli a vállalati működésének transzparenciáját. A bizalmat a Phillips 66 felé az is fűtheti, hogy a Warren Buffett fémjelezte Berkshire Hathaway és a BlackRock nevű kockázati tőketársaság is tulajdonosa a Phillips 66-nak.
Phillips 66 napi grafikon (NYSE)