A Budapesti Értéktőzsde döntésének értelmében nem függesztik fel az E-Star kötvényekkel való kereskedést. Mint tegnap beszámoltunk róla, a társaság kérvényezte az általa korábban kibocsátott kötvények tőzsdei kereskedésének felfüggesztését. A tegnapi közleményben az E-Star kiemelte, hogy a Fővárosi Törvényszék által 2012. december 13-án elrendelt csődeljárás keretében a hitelezői igények bejelentésére nyitva álló határidő 2013. január 13-án lezárult. Azon hitelezők, akik nem jelentették be hitelezői igényüket a határidő lejárta előtt, a csődegyezség megkötésben nem vehetnek részt, és kizárólag a más által kezdeményezett felszámolási eljárásban jelenthetik be a még el nem évült követelésüket.
A hitelezői lista összeállítása jelenleg is zajlik, azonban az E-Star úgy vélekedik, hogy voltak olyan kötvényesek, akik nem vagy nem szabályosan jelentették be igényüket. Ebből az következik, hogy jelenleg kétféle kötvény van a piacon: a bejelentett kötvények, amelyek a csődegyezségben részt vesznek, illetve azok a kötvények, amelyek nem vesznek részt a csődegyezségben. Ha csődegyezség során rendeződik a hitelezők helyzete, akkor az utóbbi kötvények nem érnek semmit, mivel nem vehetnek részt az alkuban.
A Budapesti Értéktőzsde álláspontja szerint a kötvények felfüggesztésének sem a Tőzsde szabályzataiban, sem jogszabályban rögzített egyik feltétele sem áll fenn. A hatályos tőzsdei szabályzat szerint az adott értékpapír kereskedését a kibocsátó (jelen esetben az E-Star) kérésére csak akkor függeszthetik fel, ha a legfeljebb tíz napig tartó felfüggesztés kapcsolatban áll valamilyen rendkívüli bejelentéssel és a kibocsáta azt szeretné megakadályozni, hogy bárki bennfentes információk felhasználásával kereskedjen az értékpapírokkal.
"A Tőzsde álláspontja szerint a kötvények rendezett, áttekinthető és tisztességes tőzsdei kereskedelmétnem veszélyezteti az a körülmény, hogy a Kibocsátóval szemben folyó csődeljárás miatt jogszabályi előírások esetleg korlátozzák egyes kötvényekben megtestesített jogok érvényesíthetőségét. A tőzsdei forgalmazás során a Tőzsdének azt kell biztosítania, hogy az adott értékpapírra vonatkozó tranzakciók transzparensen és rendezett módon teljesüljenek, és nem azt, hogy a tőzsdei forgalom tárgyát képező értékpapírokban foglalt jogok a kibocsátóval szemben ténylegesen érvényesíthetők legyenek. A Tőzsde megítélése szerint azzal, hogy a Kibocsátó tájékoztatást adott arról, hogy csődeljárás alatt áll, felhívta a befektetők figyelmét arra, hogy a kötvények érvényesíthetőségét egyéb jogszabályi rendelkezések is befolyásolhatják, amely jogszabályi rendelkezésekről a befektetőknek módjukban áll tájékozódni a befektetési döntéseik meghozatala előtt."