Magyarország kockázati megítélése 2005 óta folyamatosan romlik, a magánszemélyek és a cégek fizetési morálja tekintetében az ország leszakadt a kelet-közép-európai régiótól, és a balkáni, illetve mediterrán országokkal együtt a legrosszabb kategóriába tartozik - derült ki az Intrum Justitia követeléskezelő és behajtó cég tanulmányából.
A kutatás részét képező Európai Fizetési Kockázati Index, amelynek eredményeit 28 ország adataira támaszkodva állítják össze, a különböző gazdaságok, régiók és szektorok összehasonlítása alapján vizsgálja a régióra jellemző fizetési szokásokat és az ehhez kapcsolódó változásokat. Az index értéke Magyarország esetében 170 pont (a 200-as érték kvázi a csőddel egyenértékű), Görögország, Dél-Kelet-Európa és a spanyol félsziget rendelkezik ilyen mutatóval.
Felfalusi Péter, az Intrum Justitia vezérigazgatója elmondta, a magyar vállalatok együtt élnek azzal a helyzettel, hogy üzleti parnereik késve vagy esetleg nem is fizetnek, és nem fordítanak kellő figyelmet a követeléskezelésre. Árbevételük 3,5 százalékát így kénytelenek veszteségként leírni (2008-ban még csak 2,7 százalékos volt ez az arány). Magyarországon elsősorban a multik alkalmaznak követeléskezelőket, az ő vállalati kultúrájukba már beépült ez a szolgáltatás.
A vezérigazgató szerint a kormány által már beharangozott törvényi változások, mint például a lánctartozások megszüntetésére irányuló törekvés segítheti a fizetési morál javulását, de megjegyezte azt is, hogy az állami cégek, önkormányzatok szintén hajlamosak a késve fizetésre. "Ez nem magyar sajátosság, az állami szektor Európa-szerte a legrosszabb adós" - tette hozzá.