Egy lendületes emelkedés korrekciójába kezdett bele néhány hete a Shanghai Composite index, mely egy rendkívül kritikus szintre zuhant vissza. A benchmark decemberben vágott bele a masszív menetelésbe, aminek az lett az eredménye, hogy február közepére a 1950 pont körüli szintről egészen 2440 pont környékéig jutott el az index, mintegy 25 százalékos ralit bemutatva.
A benchmark azóta viszont benézett az 50 napos mozgóátlag alá, melyet március második felében vissza is tesztelt. Az indexet most a 200 napos mozgóátlag és az 50 százalékos Fibonacci szint tartja. A mai kereskedés során a Shanghai Composite megérintette az előbbi szintet és utána sikeresen fordult vissza napon belül. Ma reggel Ázsiában a Shanghai Composite szenvedte el az egyik legnagyobb mínuszt, mivel a befektetőket aggasztják a madárinfluenza járvánnyal kapcsolatos fejlemények.
Ha meg tud indulni felfelé, akkor 2320-2325 pont körül több akadállyal is szembenézhet. Egyrészt itt húzódik a 76,4 százalékos Fibonacci szint, illetve az 50 napos mozgóátlag is. Ezeken átlibbenve viszont a februári csúcs kerülhet előtérbe.
Érdemes észrevenni az indikátorok negatív jelzéseit is, melyek inkább a rendkívül fontos támaszszint letörését erősíthetik meg. Az MACD eladási szignált mutat, míg az RSI csökkenő trendben halad.
Ha igazuk lesz az indikátoroknak, akkor 2150 pontnál találkozhat a következő támasszal az index, majd rosszabb esetben 2070 pontnál a 23,6 százalékos Fibonacci lehet menedék.
Shanghai Compisite index (pont)
Mik azok a mozgóátlagok? A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál. Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik. A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük. Mi az az MACD? Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási. Mi az RSI? Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek. Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor. Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni. |