Közel 10 hónapos trend érhetett véget a legfontosabb német tőzsdeindex, a DAX számára a technikai kép alapján. Még nem lehet tudni, hogy egy jelentősebb esés, vagy "csak" oldalazás fog következni, de talán érdemes realizálni és biztonságosabb eszközökbe átcsoportosítani a befektetéseket.
Óriási menetelést láttunk
Jelentős emelkedés zajlott le tavaly nyár óta a világ tőzsdéin. A DAX index 6000 pontról indulva, több mint 30 százalékot emelkedett, márciusban pedig elérte és át is lépte a 8000 pontos értéket.
A piaci emelkedés hátterében a jegybankok (FED, BOJ, ECB) által biztosított likviditás állhat. A pénzpumpa folytatására számítva, sorra jelennek meg az optimista nyilatkozatok és növelik céláraikat az elemzők. Ha a jelenlegi likviditásbőség fenn marad, akkor nem lehetetlen a magasabb tőzsdei értékek elérése az év végére, de meglátásom szerint egy profitrealizálási folyamat indult el az utóbbi hetekben, melynek hatására alacsonyabb árfolyamokat láthatunk, legalábbis rövid távon.
Ennek a folyamatnak a felismerésében nyújthat segítséget a technikai elemzés eszköztára. Az alábbi ábrán a DAX index heti grafikonja látható. A kék egyenes mutatja az emelkedő trendet, melynek a jellemzője az egyre magasabb minimumok kialakulása (június, november, február). A piros nyíllal jelzet időpontban, 2013. április elején az árfolyam lefelé áttörte a trendvonalat, eladási jelzést mutatva (piros kör) a befektetőknek.
Meddig eshet az index? Sajnos, ezt nem lehet előre megjósolni, de vannak fontos szintek, sávok melyek esetleg támaszt nyújthatnak az esésben. Ezeket zöld és piros színnel jelöltem a grafikonon. Érdekességként hasonlóság fedezhető fel az árfolyamok mozgásában, ha megnézzük mikor kezdődött el tavaly az index esése: április elején. Akkor 3 hónap alatt 15 százalékos esés következett.
Idén is bekövetkezik ez a mozgás? Meglátjuk, de érdemes résen lenni.
A DAX index alakulása (heti grafikon)