Erősödik a forint
Az európai börzék pluszos nyitásának is köszönhetően a hazai parketten is emelkedéssel indult a kereskedés. A BUX már 0,6 százalékot erősödött, amivel régiós társaihoz hasonlóan teljesít.
A hazai börzét nem "rengette meg", hogy a magyar termelői árak 1,3 százalékkal csökkentek májusban egy év alatt, holott a szakértők "csupán" 1,1 százalékos visszaesésre számítottak előzetesen az áprilisi 0,7 százalékos növekedés után.
A főbb papírok közül az OTP teljesít a legjobban, a bankpapír már 0,8 százalékot drágult. A Mol 0,5 százalékos, a Richter pedig 0,3 százalékos pluszt szedett össze.
A Magyar Telekom viszont nincs túl jó formában, és 0,3 százalékot veszített értékéből. A vállalat tegnap nagy "pofont" kapott, miután a parlament megszavazta a 2013. augusztus elejétől életbe lépő telefonadó emelést, amely a múlt héten bejelentett újabb Varga-csomag egyik fontos eleme volt. A szavazás után profitwarningot jelentett be a cég. Ráadásul az Európai Bíróság csütörtökön nem meszelte el a francia távközlési különadót. Ez rossz hír a Magyar Telekomnak is, hiszen a franciával sok ponton megegyező eljárás van folyamatban a magyar távközlési különadó ügyében is.
A telekomcég papírjait az is hátráltathatja, hogy a Concorde felülsúlyozásról egyenlő súlyozásra minősítette vissza a részvényeket.
Az Egis 0,4 százalékot esett, és az sem tudja segíteni, hogy partnere, a Celltrion 7 százalékot erősödött ma. A Celltrion drágulását az okozhatja, hogy délelőtt sajtótájékoztatót fog tartani a cég, melyen a Remsima gyógyszer európai engedélyeztetését jelenthetik be. Nem mellékesek az információk az Egisnek sem, hiszen pont ez az a biohasonló készítmény, amit a hazai vállalat a kelet-európai és FÁK piacokon értékesíteni fog.
A forint nagyobb erősödésnek indult, és a 294,6-os szintig menetelt az euróval szembeni árfolyama, melyben a kedvező hangulat játszhatja a legnagyobb szerepet. A forint ezzel múlt hét csütörtök óta nem látott szintre került. A dollár/forint jegyzése 226 alatt, a svájci franké pedig 238,7-nél mozog.
EURHUF árfolyama
Cáfolta a GM a Peugeot felvásárlását
Az EU vezetőinek sikerült megállapodniuk tegnap az Európai Unió következő hét éves költségvetéséről, melynek keretében a döntéshozók megegyeztek, hogy 6 milliárd eurót költenek a munkanélküliség visszaszorítására.
Az innen érkező jó hírek, valamint az ázsiai piacok mai jó teljesítménye is segíteni tudja az európai tőzsdéket, ahol kissé bizonytalanul kezdődött a nap a tegnapi emelkedések után. A főbb részvényindexek nem sokkal csütörtöki záróértékeik fölött mozognak.
További hír, hogy 1 milliárd eurónyi kötvényt szeretne hosszabb időtávúra cserélni Ciprus a Wall Street Journal szerint azért, hogy a készpénz menedzsmentje jobb legyen.
Cáfolta a General Motors a Peugeot felvásárlása körüli pletykákat. Az amerikai autógyártó nem akar jelenleg több pénzt befektetni a cégbe. Tegnap a Peugeot 5,4 százalékot ugrott, miután beindultak a spekulációk a felvásárlással kapcsolatban. A mostani cáfolatra egyelőre kisebb kilengésekkel reagált a Peugoet árfolyama, és a részvények jelenleg tegnapi záróértéküknél mozognak.
A BMW 0,6 százalékot erősödött annak ellenére, hogy az autógyártó közölte, a következő években az árrések szűkülésére számít a kínai piacon eladott autók esetében.
Érdemes lesz ma figyelni a tengerentúlról érkező makroadatokra, melyek megmozgathatják a piacokat. A chicagói beszerzési menedzserindex, és a michigani fogyasztói bizalmi index júniusi értéke fog nyilvánosságra kerülni. Ezen túl a német fogyasztói árindex júniusi alakulását is publikálni fogják.