Az elemzők várakozásainál jobb lett a magyar gazdaság első negyedéves teljesítménye, és a héten azt is megtudjuk, mi áll ennek a háttérében. A kormány nagy örömmel nyugtázta május közepén, hogy az előző, igen gyászos negyedévhez képest 0,7 százalékkal már bővült a GDP, vagyis technikai értelemben az ország kimászott a recesszióból.
Az előző év hasonló időszakához képest még 0,9 százalékos visszaesést jelzett a Központi Statisztikai Hivatal gyorsbecslése, ennek pontosítása és részletes elemzése érkezik csütörtökön. Ez lesz a hét legfontosabb makroadata, mert kiderül, hogy egyszeri tételek okozták-e a vártnál kissé jobb adatot, vagy végre látszanak a kormány által évek óta remélt növekedési fordulat jelei. Néhány elemző mindenesetre már az elmúlt hetekben is felfelé korrigálta a növekedési várakozásait.
Szerdán megérkezik a kiskereskedelmi forgalomról szóló beszámoló is, de itt már régóta senkit sem lep meg a folyamatos csökkenés. Piacmozgató lehet viszont az áprilisi ipari termelésről szóló pénteki adat, talán ebből is az esetleges növekedési fordulatra lehet majd következtetni. A devizatartalék nagyságáról szóló pénteki információ nem ígérkezik izgalmasnak, csak váratlanul nagy változás esetén szólhat nagyot.
Európában a hét első felében az olasz és a spanyol beszerzési menedzserindexekből próbálnak majd navigálni a piaci szereplők, később viszont minden szem az Európai Központi Bankra szegeződik. A legutóbb 0,5 százalékra csökkentett kamatot ugyan a várakozások szerint nem nyirbálják tovább (a nulláig hátra levő utolsó két patront keményebb időkre tartalékolják), nyilvánosságra hozzák viszont a legfrissebb inflációs és növekedési jelentést.
Amióta Mario Draghi EKB-enök filozofikus gondolatmeneteket eresztett meg arról, hogy technikailag a negatív betéti kamatok bevezetése is lehetséges, mindenki azt tippelgeti, hogy vajon milyen gazdaságélénkítő lépésre készülnek a döntéshozók Frankfurtban. Minden ezzel kapcsolatos pletyka piacmozgató lehet a héten.
Amerikában nagyon fontos adat érkezik, a pénteki havi munkaerő-piaci számok esetében fura reakciókra lehet számítani. Ha esetleg jobb lesz a vártnál, akkor lefelé húzhatja a tőzsdéket, mivel a gyors javulás a pénzpumpa közeli belassítására sarkallhatja a döntéshozókat.
Az elmúlt hónapokban a kínai gazdaság lassulása is aggasztotta a piacokat, ezzel kapcsolatban azonban a hét végén végre kedvező adat érkezett. A beszerzési menedzserindex értéke 50,8 százalék lett, noha a piac a stagnálásra utaló 50-re számított. Kína tehát már biztos nem rontja a piaci hangulatot a hét elején.
Az Európai Bizottság szerdán közli, hogy Lettország csatlakozhat-e az eurózónához 2014-től. Utoljára Észtországot vették fel a klubba, de a zóna válságának elhúzódása miatt nem tapossák egymás lábát a potenciális új belépők. A lettek mindenesetre az eurózóna 18. tagjai lehetnek.
A feltörekvő piaci részvényalapokból a múlt héten tekintélyes pénzeket vontak ki, és általában elfordultak a kockázatos eszközöktől. Jórészt emiatt esett háromhetes mélypontra a forint árfolyama is. Az e heti kilátások nem egyértelműek, az biztos, hogy a pénzpumpa elzárásával kapcsolatos várakozások fennmaradnak. Ez ingataggá teszi a forintot is és könnyen kifullaszthatja a tőzsdén az elmúlt hetekben beindult növekedést.