Nagyon jó lett az adat!
195 ezer fővel lényegesen jobban nőtt a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma az USA-ban, mint ahogy az elemzők várták. Ráadásul az előző havi 175 ezres értéket is 20 ezer fővel felfelé módosították. Leginkább a kiskereskedelemben, az egészségügyben és az üzleti szolgáltatásokban bővült a foglalkoztatottság, míg a termelőcégeknél, illetve a közszférában csökkenést lehetett látni júniusban.
A munkanélküliségi ráta ellenben maradt 7,6 százalékon, pedig itt minimális 0,1 százalékos csökkenést valószínűsítettek.
Már szerdán is a vártnál lényegesen jobb foglalkoztatási adatok láttak napvilágot, ráadásul kevesebben is folyamadottak munkanélküliségi segélyért is. Az ADP adatai szerint a magánszektorban 188 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottság, 28 ezer fővel haladva meg az elemzői várakozásokat.
A munkaerőpiac ezzel továbbra is erősítheti az amerikai gazdaság bővülését, mind a személyi jövedelmek növekedésén, mind pedig a fogyasztás meglendülésén keresztül, véli a UBS közgazdásza. Az átlagos órabérek is emelkedtek 0,4 százalékkal, az elmúlt egy évben pedig már összesen 2,2 százalékkal kerültek feljebb.
Ütik is rá az aranyat, de veszik a dollárt!
A hírekre nagy erősödésbe kezdett a dollár, az arany pedig hirtelen nagy zuhanást mutat, a mozgások hátterében a Fed eszközvásárlási programjával kapcsolatos várakozások állnak. A vártnál kedvezőbb képet festő munkaerőpiaci helyzet növeli annak valószínűségét, hogy a Fed már akár idén elkezdi visszafogni eszközvásárlási programját, ami a dollárt erősíti, az aranyat viszont gyengíti.
Az EUR/USD árfolyama
A zöldhasú már tegnap óta mutat igen erős teljesítményt az euróval szemben, így egy hónapok óta tartó emelkedő trendvonalhoz ért az árfolyam. Kérdéses, hogy ez a technikai szint megálljt tud-e majd parancsolni a további erősödésnek, miközben Amerikában a szigorúbb, Európában viszont a lazább monetáris politikával kapcsolatos várakozások erősödtek fel.
Az EUR/USD árfolyama
Az arany árfolyamesésében nagy szerepet játszik az amerikai pénznyomtatás visszafogásának előszele és a dollár erősödése.Nagyon érdekes, hogy a nemesfém még úgy sem igazán tudott felfele kapaszkodni, hogy a napokban a portugál kormányválság, vagy az egyiptomi feszültségek is olyan aggodalmak voltak, amire pár éve az arany még kövér pluszokat tudott felmutatni. Úgy tűnik, a befektetők már inkább kifele menekülnek a biztonságos menedékből, nem akarnak mindenáron a fedezék alá bújni. Ha így halad az árfolyam, újabb technikai támasz (a június végi lokális mélypont) eshet el a piacon.
Az arany árfolyama (USD/tonna)
Nagy változások küszöbén állunk
Mivel a jó foglalkoztatási statisztika a jegybanki eszközvásárlások visszafogása irányába mutat, az emiatt közvetlenül is érintett amerikai államkötvények szintén eladói nyomás alá kerültek. Az árfolyamuk csökken, és ezzel párhuzamosan emelkedik a hozamuk. A tízéves papír hozama utoljára két évvel ezelőtt járt a mostanihoz hasonló magasságokban, és ami talán még ennél is beszédesebb, hogy a hozamok további emelkedésével egy évek óta tartó csökkenő trend törhet meg az állampapírpiaci hozamokban. Nagyon úgy tűnik, hogy lassan kezdhetünk búcsúzni a kötvénypiaci bikától.
A 10 éves amerikai államkötvény hozama (%)