Még mindig szereti a SocGen az Erstét
A francia Société Générale elemzőház szakértője ma reggeli anyagában megerősítette vételi ajánlását az Erste Bank részvényére, melyben egy negatív lépést is kénytelen volt eszközölni az elemző. A bankpapírra számított célárat ugyanis 7 százalékkal, 26,3 euróra vágta vissza.
A szakértő legfrissebb elemzésében frissítette második negyedéves várakozásait. Ezek szerint a SocGen romló működési eredménnyel számol, az első negyedévhez képest 7,3 százalékkal alacsonyabb lehet a működési profit. Várakozása szerint az ukrán egység értékesítése az időszak során 80 millió eurós költséget fog eredményezni az Erstének, ráadásul a nettó kamatbevételek is alacsonyabbak lehetnek csoportszinten az előző periódushoz képest. Az április-júniusi nettó profit ennek következtében 125,5 millió euró lehet, ami némi visszaesést jelenthet az első negyedévhez viszonyítva.
A SocGen szerint a jövőt illetően komoly kockázat lehet, ha a banknak nem sikerül helyre ráznia profitabilitását, amire elsősorban a visszaeső fogyasztói hitelek iránti kereslet helyezhetne nyomást. A második negyedéves számokról július 30-án rántja majd le a leplet az Erste.
A befektetők számára azonban pozitív kicsengése lehet, hogy a friss célár még mindig kétszámjegyű felértékelődéssel kecsegtet, ráadásul a SocGen kedvenc régiós bankpapírjai között továbbra is megtalálható az Erste, az orosz Sberbank, és a török Garanti Bankasi mellett.
Nem a SocGen az egyetlen elemzőház, amely kedveli az Erste részvényét, a Goldman Sachs elemzője szerint az osztrák bank profitja két éven belül akár meg is triplázódhat. Ráadásul célárát 30 euróra emelte, amivel tulajdonképpen az egyik legoptimistább előrejelzést fogalmazta meg. A Bloomberg által összegyűjtött elemzői várakozások szerint a konszenzus célár 25 euró, ami alapján míg így is közel 13 százalékos növekdés várható.
Nézzük a grafikont!
Ennek jegyében a tegnapi közel 6 százalékos rali után ma emelkedéssel nyitott az Erste részvénye, igaz fél órával nyitás után már közel 1 százalékos mínuszban tartózkodik a bankpapír. Technikai szemmel nézve még így is igen kedvező kép bontakozik ki a bankpapír chartján, melyre már korábban is felhívtuk a figyelmet.
A szerdai menetelésnek köszönhetően az árfolyam áttörte a nyár eleje óta tartó csökkenő trendvonalat, és egészen a nevezetes mozgóátlagokig szárnyalt, itt azonban a mai első próbálkozásra nem tudott túljutni. Ha ez így is marad, akkor egy kedvezőtlen eladási jelzés is kirajzolódhat a grafikonon, mégpedig egy halálkeresztjelzés személyében.
Az Erste Bank árfolyama (Bécs)
Mik azok a mozgóátlagok? A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál. Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik. A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük. |