Nemcsak a JPMorgan Chase, hanem a Bank of America Merrill Lynch stratégája is optimista az amerikai részvénypiaccal kapcsolatban, Savita Subramanian ugyanis 1750 pontos S&P 500 indexet vár az év végére. Ez további 3-4 százalékos felértékelődést jelent a jelenlegi szintekről, amivel a stratéga a Wall Street szakértői között is az optimisták táborába tartozik.
Subramanian főleg azzal támasztja alá véleményét, hogy nem a fundamentumok területén mutatkozik jelentős javulás az elmúlt hónapokban, hanem a különféle értékelési módszerek alapján kerül egyre közelebb a historikus átlagokhoz az index. Ahogyan pedig a stratéga kiemeli, a számítások alapján inkább az alulértékeltség szintjeiről zárkózik fel az S&P 500 index, semmint most válna erősen túlértékelté.
Példaként ott szerepel a 12 havi előre tekintő P/E ráta, ami jelenleg is csak 16,1-es értéket vesz fel, holott a 90-es évek végén még 30-ig is elszáguldott a mutató, hogy aztán a dotkom-lufi kipukkadása következtében ismét alacsonyabb értékeket vegyen fel. Az átlag ráadásul 19,3-as értéket mutat, ami még szintén távoli a jelenlegi szinthez képest, így ezen értékelés alapján nem tűnnek az amerikai részvények túlértékeltnek, véli a stratéga.
Ezzel együtt még több mint egy tucatnyi mutatót sorolt fel Subramanian, amivel alátámasztja véleményét az S&P 500 értékeltségével kapcsolatban. Kiemelte továbbá a szakértő azt is, hogy azért nem minden szektorra érvényesek a megállapításai, például az alapvető fogyasztási javakat gyártó vállalatok, valamint a telekomcégek és a közművek papírjai historikus átlagaikhoz képest túlértékeltnek számítanak. Az energiaipari cégek, a technológiai szektor képviselő, valamint az ipari vállalatok részvényeiben viszont még van potenciál, véli Subramanian.
Érdekesség egyébként, hogy a napokban ez már a második meglehetősen optimista hangvételű vélemény az S&P 500 középtávú értékével kapcsolatban, legutóbb a JP Morgan elemzője fogalmazott meg 1900 pontos értéket a következő 6-12 hónapos időtartamon belül.
Az S&P 500 értéke (heti)