Az elmúlt napok makroadatai mind azt mutatják, hogy az eurózóna gazdasága lassan, de fokozatosan javul, és a tagállamokban is kedvező folyamatok indultak el. Az eurózóna GDP-je 0,3 százalékkal, Németországé 0,7 százalékkal, Franciaországé pedig fél százalékkal bővült a második negyedévben az előző negyedévhez képest, ráadásul a tegnap megjelent beszerzési menedzserindexek is azt támasztották alá, hogy Európa végleg maga mögött hagyja történetének leghosszabb recesszióját.
A kedvező statisztikákat látva Európa vezetői is egyre optimistábbak lehetnek, hogy valóban véget ért a válság. Ewald Nowotny, az Európai Központi Bank jegybankára tegnap odáig merészkedett, hogy kijelentette, a javuló makroadatok miatt nincs szükség kamatcsökkentésre az eurózónában. A Jackson Hole-ban jelenleg is zajló gazdasági csúcstalálkozón "lezavart" interjújában Nowotny viszont kizárta a monetáris szigorítás lehetőségét, és közölte, a mostani javulás nem jár együtt rögtön az EKB monetáris politikájának megváltoztatásával - írja a Washington Post.
Nowotny szerint az óvatos fellendülés is fellendülés, aminek örülni kell. A jegybankár ezen túl önmagát óvatosan optimistának írta le azzal kapcsolatban, hogy az EKB milyen új gazdasági előrejelzéseket fog megfogalmazni a jövő hónapban publikálásra kerülő friss elemzésében. Továbbá közölte, a központi bankban jelenleg is vita folyik arról, hogy az EKB valóban mindent meg tud-e tenni azért, hogy a laza monetáris politika hatásai a gazdaság minden szegmensében érezhetőek legyenek, így a kisvállalkozásoknál is. Nowotny szerint ezt nem könnyű elérni, különösen azokkal az eszközökkel, amik a jegybank rendelkezésére állnak.
Nowotny kitért a görög válságra is, szerinte még túl korai lenne megmondani, hogy Görögországnak szüksége van-e új mentőcsomagra, ahogy azt Wolfgang Schauble, német pénzügyminiszter jelezte. Nowotny szerint a piacok már megbizonyosodtak róla, hogy megvan a hajlandóság és a megfelelő erő a görög kérdés megfelelő kezelésére.
A jegybankár nyilatkozatával lehűtötte a kedélyeket, mivel az utóbbi hónapokban felerősödtek azok a várakozások, hogy az EKB történelmi mélypontra, 0,25 százalékra vágja az irányadó rátát. Mario Draghi jegybankelnök már tett arra ígéretet, hogy tartósan alacsonyan maradhatnak a kamatlábak az eurózónában, míg egy másik jegybankár, Peter Praet szerint a további kamatvágások lehetősége továbbra is terítéken marad.
Novotny nyilatkozata után az euró kisebb erősödésbe kezdett, és 1,336-ig ugrott fel a dollárral szembeni árfolyama.
EURUSD árfolyama