Pocsék makroadat látott délután napvilágot az Egyesült Államokból, mely szerint egy hónap alatt 7,3 százalékkal csökkent júliusban a tartós cikkek rendelésállománya. Ez az utóbbi egy év legnagyobb mértékű visszaesésének felelt meg, és az utóbbi három hónapban megfigyelt növekvő sorozatot szakította meg.
A szállítóeszközök nélkül számított adat szerint 0,6 százalékos volt a havi visszaesés, miközben a szakértők 0,5 százalékos növekedésre számítottak. A repülőgépek nélkül számított, nem védelmi célú megrendelések állománya 3,3 százalékkal esett vissza, ami február óta a legnagyobb zsugorodásnak számított.
Így elsősorban a kereskedelmi repülőgépek iránt volt jóval alacsonyabb a kereslet a vártnál, a Boeing csupán 90 megrendelést kapott ezekre a járművekre az előző havi 287 darab után. Érdemes hozzátenni, hogy júniusban az évente megrendezésre kerülő párizsi repülőshow-nak volt köszönhető a Boeing gépei iránti óriási kereslet.
Szakértők szerint a visszaesés oka a tengerentúli piacok vergődése, és az amerikai kormányzati kiadások csökkenése, ami visszavetette a keresletet a tartós cikkek iránt. Ugyanakkor a javuló munkaerőpiac, és az autópiacon tapasztalt erősebb kereslet fennmaradása segíthet a tartós cikkek rendelésállományak növekedésében az év hátralévő részében.
A gyenge statisztikák felerősítették az aggodalmakat, hogy az amerikai gazdaság javulása nem a vártnak megfelelően halad, és az ipar még nem elég erős ahhoz, hogy a jegybanki stimulusok nélkül is "megálljon a lábán". Múlt héten az újlakás értékesítések júliusi alakulása okozott nagyobb csalódást, ami a lakáspiac javulásának kisebb megakadásáról árulkodott.
A bejelentésre nagyobbat gyengült a dollár, és 1,34 közelébe szaladt fel az euróval szembeni árfolyama. Ennek oka, hogy halványult az esélye a Fed eszközvásárlási programjának szeptemberi mérséklésének, mivel a jelek szerint az amerikai gazdaság még nem elég erős a QE3 program csökkentéséhez, ami pedig nem kedvez a dollárnak.
EURUSD árfolyama