Gyakorlatilag nulla az esélye egy olyan méretű gazdasági válság kialakulásának, amilyet pont öt éve láthattunk. Ezt állítja James P. Gorman, a Morgan Stanley vezérigazgatója, aki a CNBC-nek adott nyilatkozatában fejtette ki véleményét.
Gorman szerint mindig lesznek kisebb-nagyobb shokkok és krízisek az amerikai pénzügyi rendszerben, azonban a 2008-as összeomláshoz hasonló válság nem fog megismétlődni. Gordon kiemeli, hogy az amerikai pénzügyi szektor régóta nem volt ilyen jó állapotban, mint jelenleg.
A bankoknak a 2008-as válság előtt nem fog megfelelő a tőkehelyzetük, szűkösebb likviditással küzdöttek, viszont túlságosan magas tőkeáttétellel vettek fel pozíciókat, így az akkori összeomlás szinte elkerülhetetlen volt. Jelenleg viszont sokkal jobb a helyzet, köszönhetően a szigorúbb szabályozói előírásoknak, ennek eredményeként pedig az amerikai bankrendszer - közte a Morgan Stanley is - sokkal egészségesebben működik ma, mint öt évvel ezelőtt.
Gorman nem kívánt nagy jelentőséget tulajdonítani a befektetési bank egyik korábbi alkalmazottjának nyilatkozatának, melyben az ex dolgozó kritizálta a Morgan Stanleyt, egy átlagos brókercéghez hasonlítva a patinás bankot.
A vezérigazgató szerint ez csak egy ember véleménye, majd hozzátette, hogy vezetésével erőteljes növekedést hajtottak végre a vagyonkezelési üzletágban, "új életet leheltek" kereskedési egységükbe, és az egész intézmény meg tudott újulni. Gorman kiemelte, hogy a Morgan Stanley összes tevékenységi köre a világ élvonalába tartozik,így a brókeri tevékenységük is, ami az eredményes működésüket bizonyítja.
A brókeri üzletáguk fejlesztésére rendkívül nagy erőfeszítéseket tettek, éppen néhány hónappal ezelőtt zárult le a Smith Barney brókercég felvásárlása, melyért még a 2008-as válság után jelentkeztek be a Citigroupnál. A Smith Barney bekebelezésével tovább javult a Morgan Stanley stabilitása, mely az eredményekre is pozitív hatással lehet.
A Morgan Stanley kiváló második negyedévet tudhat maga mögött, a bank több mint 65 százalékkal növelte profitját egy év alatt, míg a bevételek közel 29 százalékkal nőttek.
A bank eredményes működése a részvények árfolyamán is megfigyelhető, a papírok már a 28 dolláros szintet is elhagyták, míg év elején csupán 16-17 dollár környékén mozogtak. Kedden tovább másztak felfelé, melyben Gorman biztató szavai is szerepet játszhattak, és a részvények 2,2 százalékos pluszban fejezték be a kereskedést.
Morgan Stanley árfolyama (NYSE)