15:40 - Nincs konkrétabb irányjelzés
Draghi nem érzi szükségét annak, hogy pontosabban megfogalmazzák, mit értenek a hosszabb ideig alacsony maradó alapkamat alatt. Az EKB nem fogja követni a FED és a Bank of England példáját, és nem fogják konkrét célokhoz kötni az alapkamat alakulását. Az elnök szerint a most alkalmazott előremutató irányjelzés (forward guidance) stratégia a legmegfelelőbb a jegybank rövid távú céljainak, tehát az árstabilitás fenntartásának biztosításához.
15:25 - Készenlétben áll az EKB
Az EKB elnökét a szíriai konfliktusról is megkérdezték, pontosabban arról, hogy a jegybank hogyan csillapítaná egy esetleges háború pénzpiacokra gyakorolt hatásait. Draghi erre ismét kiemelte, hogy a jegybank készenlátban áll, és azonnal beavatkozik, ha az szükségessé válik. Ugyanakkor még nem egyeztettek a többi nagy jegybankkal egy lehetséges, közösen koordinált monetáris beavatkozásról.
Draghi megerősítette, hogy már korábban is felhívták a figyelmet a geopolitikai kockázatok növekedésének esélyeire a szíriai konfliktus elterjedése miatt. Ezen túl kiemelt figyelemmel követik a feltörekvő piacokon kialakult ijesztő folyamatokat. Az olasz politikai feszültségekkel kapcsolatos kérdésre viszont nem kívánt válaszolni.
Az euró kisebb korrekcióba kezdett a nagyobb esése után, és 1,317 közelébe erősödött vissza a dollárral szemben. Viszont az árfolyam már 50 napos mozgóátlag alatt is megfordult, és ha a 200 napos mozgóátlag is elesne, az további euró gyengüléssel járhat együtt.
EURUSD árfolyama
15:10 - Kizárt a görög adósságelengedés
Arra az újságírói kérdésre, hogy miért nem vágtak az alapkamaton Draghi úgy felelt, hogy voltak olyan jegybankárok, akik a kamatcsökkentés mellett érveltek, de végül a tartás mellett döntött a többség. A csökkentés abban az esetben jöhet szóba a jövőben, ha a pénzpiacokon kedvezőtlen folyamatok indulnak el. Az EKB figyelemmel kíséri a folyamatokat, és készenlétben állnak arra az esetre, ha be kell avatkozniuk a piacon.
A Görögországgal kapcsolatos kérdésekre elmondta, mivel a jelenlegi mentőprogram 2014 végén fog kifutni, az eurózóna tagállamainak még van idejük mérlegelni a kérdésben. Ha esetleg újabb mentőcsomagra lenne szüksége a déli államnak, ahhoz a hitelképességük további javulásához lesz szükség. Az elnök ugyanakkor kizárta egy újabb görög adósságelengedés lehetőségét. Az EKB rendelkezik a legnagyobb görög államkötvény kitettséggel, és egy adósságelengedés Görögország "kvázi" monetáris finanszírozásának felelne meg, ami szigorúan tilos- emelte ki Draghi.
14:55 - Tovább gyengül az euró
Az EKB 1,3 százalékos inflációt vár a következő évre, ami jóval alacsonyabb a célként megjelölt 2 százaléknál. Ez még jobban megerősíti, hogy nem várható kamatemelés az eurózónában. Az alacsony inflációs környezet leginkább a gazdaság alacsony aktivitásából fakad.
Draghi szerint kulcsfontosságú, hogy erősítsék a bankszektor ellenállóképességét azokban az országokban, ahol ez szükséges. Az elnök ezen túl erőteljes lépéseket szorgalmazott a munkanélküliség csökkentésére.
Az euró tovább gyengült, és már 1,315 alatt mozog a dollárral szembeni árfolyam. A dollár erősödésében a vártnál jobb amerikai heti munkanélküli segélykérelmek száma is szerepet játszik.
EURUSD
14:30 - Megkezdődött Draghi ülése
A fél háromkor kezdődött sajtótájékoztatót az EKB elnöke azzal kezdte, hogy kiemelte, a monetáris politika mindaddig támogató marad, amíg az szükséges. Megismételte az elmúlt sajtótájékoztatókon elmondottakat, hogy az alapkamat hosszú ideig alacsony maradhat. Draghi ugyanakkor nem zárta ki a jelenleginél is alacsonyabb kamatszintek lehetőségét, így a jövőben akár kamatvágás is elképzelhető. Az inflációs nyomás is mérsékelt marad a közeljövőben, ami lehetővé teszi az alapkamat alacsonyan tartását.
Az EKB javított idei gazdasági előrejezlésein, és már csak 0,4 százalékos GDP visszaesést vár erre az évre a korábban előrejelzett 0,6 százalékos zsugorodás helyett. A 2014-es előrejelzést ugyanakkor minimálisan visszavágta, és a júniusban várt 1,1 százalék helyett 1 százalékos gazdasági növekedéssel kalkulál.
Draghi szerint a második negyedévben mért 0,3 százalékos gazdasági növekedés részben a kedvező időjárási körülményeknek volt köszönhető, és az idei év hátralévő részében továbbra is mérsékelt lehet a gazdaság javulása. A gazdasági hangulatindexek pedig megerősítik, hogy kedvező folyamatok indultak el az eurózónában.
Szavaira nagyobb gyengülésnek indult az euró, és 1,317 közelébe esett a dollárral szembeni árfolyama.
EURUSD árfolyama
13:45 - Nem vágott az EKB
Az elemzői várakozásokkal összhangban nem változtatott az alapkamat nagyságán a mai ülésén az Európai Központi Bank, így 0,5 százalékon maradt a ráta. Az EKB a betétekre fizetendő kamathoz sem nyúlt, az maradt 0 százalékon (tehát nem csökkentette a negatív tartományba). A döntés hátteréről Mario Draghi 14:30-kor kezdődő sajtótájékoztatóján tudhatunk meg többet.
Az EKB mellett kamatdöntő ülést tartott ma a Bank of England is. Ők sem okoztak meglepetést, mivel a vártnak megfelelően nem változtattak a 0,5 százalékos alapkamaton és a 375 milliárd fontos eszközvásárlási programon.
Az euró szinte meg sem mozdult a kamatdöntésre, és változatlanul az 1,32-es szint környékén mozog a dollárral szembeni árfolyama.
EURUSD árfolyam