Újabb telekomóriás születését szellőztette meg a sajtó a minap. A Wirtschaftswoche meg nem nevezett forrásai szerint ugyanis terítékre kerülhet a legnagyobb német, illetve francia távközlési cégek, azaz a Deutsche Telekom és az Orange (korábban: France Telecom) összeolvadása.
A német magazin szerint a tranzakció nem ütközne nagyobb akadályba, mivel a két társaság már így is szoros kapcsolatokat ápol, több területen is együttműködnek. Ugyanakkor a két telekomcéghez közel álló források szerint a vállalatok vezetése egyelőre nem feltétlenül támogatná az ügyletet, ráadásul a Deutsche Telekom és az Orange esetében is meghatározó részesedéssel rendelkezik az állam, gyakorlatilag az első számú tulajdonosnak számítanak. A Deutsche Telekom esetében 31,9, míg az Orange esetében 26,9 százalék az állami befolyás mértéke.
Az tranzakciónak azért is lenne létjogosultsága, mivel az európai telekommunikációs szektor az elmúlt években komoly problémákkal nézett szembe, amit a vállalatok hatalmas adóssága tovább tetézett. Ennek érdekében komoly lépéseket kellett az elmúlt hónapokban eszközölniük a telekomcégeknek, melyek elsősorban eszközértékesítéseket, költséglefaragásokat, illetve a befektetők nagy bánatára osztalék csökkentéseket takartak.
Az egyesült cég a problémákon sokat segíthetne, ugyanis jóval erősebb piaci pozícióval bírna, aminek köszönhetően könnyebben vehetné fel a versenyt a szektortársakkal, ráadásul a költségmegtakarítások terén is jókora szinergia lenne kiaknázható.
Új óriás születhet
Nem is akár mekkora üzletről lenne szó, hiszen piaci kapitalizáció alapján a világ ötödik legnagyobb telekommunikációs társasága jönne létre az egyesülés révén. Egyelőre ennél nagyobb értékkel csak a China Mobile, az AT&T, a Vodafone, illetve a Verizon Communications bír. Tulajdonképpen jelenleg is meghatározó szereplőnek számítanak a piacon, de a top 10-be egyelőre csak a Deutsche Telekom fér be 50,5 milliárd eurós kapitalizációjával, míg az Orange csupán fele ekkora szereplőnek számít.
Szintén meghatározóbb pozíciót töltene be az európai mobilszolgáltatók körében az ügyfélszám alapján az egyesült Deutsche Telekom-Orange. A júniusi végén rendelkezésre álló adatok alapján a Bloomberg információi szerint a két cég együttesen mintegy 317 millió fős előfizetői állománnyal rendelkezett a mobil szegmensben, aminél nagyobb befolyással az európai versenytársak közül csak a brit Vodafone (409 millió előfizető) rendelkezik.
Impulzusra várnak a telekomcégek
Az elmúlt hónapok tanulsága szerint jól látható, hogy valami megindult az európai távközlési szektorban, legalábbis ami a vállalati felvásárlásokat és összefonódásokat illeti. Az igazi áttörés egyelőre még várat magára, véleményünk szerint azonban rövidesen megérkezhet a várva várt impulzus. Az iparág képviselői ugyanis tágra nyílt szemekkel figyelik a német telekomszektort, ahol a piac harmadik és negyedik számú (O2, E-Plus) szereplője készül frigyre lépni, létrehozva ezzel a legnagyobb német mobilszolgáltatót.
A tranzakció létrejöttének gyakorlatilag már csak egyetlen akadálya van, mégpedig a versenyhatósági engedély hiánya. Ezzel kapcsolatban ugyanakkor igen optimista az E-Plus anyavállalatának, a KPN-nek a menedzsmentje. Eelco Blok, a KPN vezérigazgatója bízik benne, hogy 2014 közepéig megkapják az engedélyt az egyesüléshez.
Pozitív döntés esetén a szereplők nagyobb biztonsággal mernének belevágni hasonló nagyságú üzletekbe, beindítva ezzel egy nagyobb konszolidációs hullámot. Ekkor nem zárható ki, hogy ténylegesen is terítékre kerülne a Deutsche Telekom és az Orange fúziója, igaz ennek mérete jócskán meghaladná az E-Plus és az O2 egyesülését Németországban.
Megérkeztek az első "fecskék"...
Persze akadnak olyan befektetők is, akik már idejekorán bevásároltak az európai telekomszektorba. Ázsia leggazdagabb embere, Li Ka-shing a Hutchison Whampoa névre keresztelt cégen keresztül épített ki komolyabb pozíciókat Európa több országában, legutóbb spanyol Telefónica ír egységét vásárolta meg. Ugyanakkor nem ő az egyetlen milliárdos, aki az öreg kontinens távközlési szektorára feni a fogát, ugyanis hasonló álmokat dédelget a világ második leggazdagabb embereként számon tartott Carlos Slim is. Az érdekeltségi körébe tartozó América Móvil jelentős részesedést szerzett a holland KPN-ben, illetve a Telekom Austriában is, melyeket egyaránt tovább szeretne hizlalni.