Ha ugyanis a valutaúnióban részt vevő kormányok úgy gondolják, hogy a válság már véget ért, az a S&P szakemberei szerint a szükséges további konszolidációs lépések és szerkezeti reformok hanyagolását eredményezheti.
A nemzetközi hitelminősítő tanulmánya szerint ezzel együtt vannak pozitív jelek euróövezeten belül: így a makrogazdasági mutatók és a növekedési kilátások is javulnak. Az államadósság-ráták, a külső adósságok és a gazdasági teljesítmény számai azonban változatlanul adósminőségi aggodalmakra adnak okot, és fontos kérdéseket vetnek fel az euróövezeti adósságleépítési folyamat politikai és társadalmi fenntarthatóságával kapcsolatban.
Az elemzés szerint az euróövezeti gazdaság összteljesítménye még mindig 2 százalékkal elmarad a 2007-ben mért legutóbbi csúcsértéktől, de az átlagon belül ugyancsak széles különbségek vannak. Írország, Olaszország, Portugália, Szlovénia és Spanyolország hazai összterméke (GDP) reálértéken mérve 8 százalékkal jár a 2007-es szintek alatt, Görögországé pedig 20 százalékot zuhant.
A foglalkoztatottsági ráta sok esetben a gazdasági teljesítménynél is nagyobb mértékben zsugorodott: Spanyolországban e mutató csaknem 20 százalékkal, Írországban és Portugáliában csaknem 15 százalékkal esett vissza.
Ez erőteljes figyelmeztetés arra, hogy mekkora társadalmi kihívások korlátozzák a tagállami döntéshozók döntési mozgásterét - áll a Standard & Poor's szerdai elemzésében.
A Standard & Poor's megítélése szerint mindezek alapján továbbra is túlnyomórészt lefelé ható kockázatok érvényesülnek az euróövezeti gazdaságokra és a valutauniós országok államadós-osztályzataira.