A világ egyik legjelentősebb nyersanyagkereskedő cégének, a Vitolnak a vezetője, Ian Taylor szerint komoly áresés jöhet az olaj piacán. Taylor szerint, ha a líbiai kitermelés visszatér a piacra, valamint Irán is bekapcsolódik a nemzetközi vérkeringésbe, akkor jó eséllyel alacsonyabb lehet az olaj ára.
A líbiai olajkitermeléssel az elmúlt hónapok során több probléma is volt. Hiába pörgött fel 2012 nyarára a napi szénhidrogéntermelés arra szintre, ahol még az Arab Tavasz előtt járt, a folyamatos tüntetések, az áramszünetek és a politikai bizonytalanság miatt elkezdett ismét összezuhanni a teljesítmény. A legfrissebb hírek szerint stabilizálódhat a helyzet és újfent emelkedő pályára állhat a kitermelés.
Iránban azután kezdett zuhanni a kitermelés, hogy az USA és a nyugat-európai országok szankciókat vezettek be az ország ellen és bojkottálni kezdték az olajvásárlásokat, mivel a vádak szerint katonai célokra dúsítottak uránt. A piacon azonban az utóbbi hetekben egyre több szó esik arról, hogy Irán visszatérhetne a nemzetközi piacokra, mivel a nyári választások óta sokat enyhült a feszültség.
Ha visszaemelkedne a 2010-es szintekre az olajkitermelés Iránban, akkor az mintegy napi 1 millió hordónyi többletet jelentene, ami világpiaci szinten is érezhetővé lenne.
Az áresés viszont néhány projektre negatívan hatna, ugyanis a magas olajár mellett megtérülő beruházásokat veszélyeztethetik. Utóbbi viszont inkább felfelé nyomhatja az árakat.
Az elmúlt hónapokban nagy szerepe volt Amerikának abban, hogy a kieső líbiai, iraki, iráni és nigériai termelést pótolja valamelyest. Sőt Taylor szerint jövő évben átveheti a világ legnagyobb olajkitermelője címet az USA, megelőzve Oroszországot.
Amennyiben a kínálat az előbb felvázoltak szerint változik, az jelentős áresést eredményezhetne. A Brent 90-95 dollárig zuhanhatna a jelenlegi 105 dollár körüli szintekről, míg a WTI ára 80-85 dollárra a mostani 94-95 dolláros szintekről.
Taylor szerint ilyen áresés esetén az OPEC is aggódhatna. Nagyon sok olajkitermelő ország esetében mínuszba fordulhatna a költségvetés tartósan eső olajárak mellett.
Mit mutatnak a piaci árak?
A Brent határidős görbéje komoly áresést prognosztizál az előttünk álló évek során. A mostani árazás szerint akár 90 dollár alá is beeshet a 105 dollár körüli szintekről hosszabb távon az olaj ára. Igaz némi fenntartásokkal érdemes kezelni a grafikont, mert nem minden lejárat esetében megfelelő a likviditás, de az látható, hogy a piac esést áraz.
Amennyiben már rövidebb távon is bekövetkezik az olajárak 10-15 százalékos esése, azt a hazai kutakon is megérezhetik az autósok, feltéve, ha a dollár nem erősödik meg túlságosan a forinttal szemben.