Ezért emelkedik az amerikai tőzsde

Vágólapra másolva!
Egyre kevésbé fontos a valós gazdasági teljesítmény az S&P 500-nak, idén már szinte csak és kizárólag annak köszönhette a növekedést az index, hogy a P/E ráta egyre magasabbra kúszott.
Vágólapra másolva!

Miközben az S&P 500 már 26 százalékot emelkedett idén és évtizedes viszonylatban is kiemelkedő évet zárhat, addig egyre többen teszik fel a kérdést, vajon minek is köszönhető ez a szédületes növekedés.

  • Az egyre jobb vállalati eredményeknek?
  • Az egyre magasabb osztalékfizetési rátának?
  • Netán csak a befektetői optimizmus hajtja egekbe az árakat?

A Deutsche Bank stratégája megvizsgálta, hogy az elmúlt évtizedekben a fent említett három tényező mennyiben járult hozzá az S&P 500 jó, vagy éppen rossz teljesítményéhez.

Nos, a stratéga nem túl sok jóval kecsegtet, legutóbbi elemzésében ugyanis kerek-perec kijelenti, az idei évben elért növekedés 75 százalékban, tehát javarészt inkább csak a jó kedélyű befeketetőknek köszönhető, akik a jövőre vonatkozó optimista várakozások miatt álltak át tömegesen a vételi oldalra.

A P/E ráta növekedése ráadásul annyira jelentős volt idén, hogy utoljára csak 1998-ban tudott ennél nagyobb lökést adni az árfolyamok emelkedésének, leszámítva persze a 2009-es évet, aminek elképesztően alacsony prognózisokkal (és árfolyamokkal) vágtak neki az elemzők és a befektetők.

Forrás: Standard and Poor's, Deutsche Bank, Investor.hu

Alapvetően tehát nem arról van szó, hogy a vállalatok eredménytermelő képessége javult volna jelentősen, ganem sokkal inkább arról, hogy egységnyi jövőbeni nyereségért egyre többet kell fizetnünk. Sőt, a nyereség növekedése egyre kevésbé jelentős ok az S&P 500 erősödésében, ami azért aggodalomra adhat okot.

Az S&P 500 heti grafikonja Forrás: Bloomberg, Investor.hu

Hallgassa meg befektetési klubunkon, mibe fektetnek a profik év végén!

Időpont: 2013. december 16., 17:30

A rendezvény INGYENES

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!