Idén november végéig 29 224 vállalkozás indult Magyarországon, ami kétezerrel kevesebb, mint tavaly az első 11 hónapban – derült ki a Céginfo.hu adatbázisából. Az adatbázis alapján sorba állították a legnagyobb tőkéből alapított cégek listáját.
A cégekbe fektetett tőke még drasztikusabban esett. Tavaly a legnagyobb tőkével alapított cég a 3SZV Zrt. volt, a tőkéje tízszer akkora volt, mint az idén alapított első tíz cég összes tőkéje. Tavaly novemberig 24 céget alapítottak legalább 1 milliárd forint tőkével, az idén csak tíz ilyen cég volt az első 11 hónapban.
Igaz, a tavalyi alapítások között sok állami cég volt, például a 25 milliárdból alapított MVM Net Zrt. vagy a negyedik mobilszolgáltató mögé szánt MPVI Mobil Zrt. Ezzel együtt a tavalyi rangsor első öt helyére csak egy állami cég került. Ilyen állami cégalapítások az idén nem voltak.
A legnagyobb tavaly alapított cégbe, a 3SZV Zrt.-be 266 milliárd forintot fektettek. A Céginfo összehasonlításul hozzátette, hogy a Mol jegyzett tőkéje csupán 100 milliárd forint körül van. A cég szerves vegyi alapanyagot gyárt a tevékenységei szerint, székhelye pedig a 700 fős Somogy megyei Gamás külterületén van. A cégnek egyetlen tulajdonosa van, egy fővárosi magánszemély, akinek más érdekeltségét nem ismerni a cégadatbázis alapján. A cégbe 55 milliárdot tettek tavaly, de pár százezres árbevételt értek csak el.
A tavalyi lista második helyén egy hongkongi érdekeltségű vagyonkezelő volt, a harmadik pedig egy Kecskemétre bejegyzett, de részben Seychelle-szigeteki társasághoz kötődő cég, a Gaudium Invest. Tevékenysége szerint emelő- és anyagmozgató gépeket gyártó vállalat, 43 milliárd forintból alapították, de a tavalyi évet 10 000 forintos nagyságrendű árbevétellel zárta.
Idén a legnagyobb tőkéjű alapítás csupán 8 milliárd forintot tett ki, ennyiből hozták létre a West End Magyarország Zrt.-t. A céget a West End bevásárlóközpont címére írták, de magát a plázát nem ez, hanem a WestEnd Kft. üzemelteti. Mindkét cég Demján Sándor nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozik.
A második helyre az a Duna Takarék került, amely az idén alakult szövetkezetből bankká. A Duna Takarék volt az egyetlen a 105 szövetkezetből, amelyet nem érintett az államosítás. A cég Garancsi Istvánnak, Orbán Viktor ismerősének az érdekeltségébe tartozik. Az idei lista harmadik helyezettje egy thai ételeket gyártó esztergomi cég.