INTEL (Nasdaq): Újra nekifeszül a csúcsoknak
November vége felé még nagyon úgy tűnt, hogy az Intel lendületesen megindul a 26 dolláros, illetve a 27 dollár körüli ellenállása felé. A kísérlet befulladt, de az emelkedő trendvonal sikeresen tartotta meg a papírt.
Most ismét úgy fest, megindulással próbálkozik a részvény. Ha összejön, akkor az előbb említett szintek is elérhetők leszenk.
Az MACD vételi szignálja és az RSI 50 fölötti értéke megerősíti az elképzelésünket, legalábbis a napi grafikonon.
Az Intel heti grafikonján továbbra is jól azonosítható a füles csésze formáció, aminek a nyakvonalánál motoszkál a részvény.
Ha láthatnánk egy sikeres kitörést, akkor első körben ezen az időtávon elérhető lehetne a 28,2 dolláros szint, amit a 168,2 százalékos Fibonacci-vonal és a 2012 nyarán elért csúcs jelöl ki.
Optimista esetben pedig a 200-as Fibonaccit is elérheti a részvény, ami a füles csésze formációból számolható klasszikus célár.
TEXAS INSTRUMENTS (NYSE): Fegyelmezett az emelkedés
A Texas Instruments sokkal nyugodtabban viselkedett az elmúlt hetek során, tartja nyár óta az emelkedő trendet.
Ha sikerül a 43,6 dolláros szinten túllendülnie, akkor a 138,2 százalékos Fibonacci lehet a következő megálló 47,3 dollárnál.
Az emelkedő trendvonal és az 50 napos mozgóátlag törése viszont elcsúfítaná a grafikont, itt már érdemes lehet a stop-loss megbízások aktiválásán gondolkozni.
Az esés mellett szóló érvnek számít az MACD eladási jelzése és az RSI csökkenő iránya.
A Fibonacci-számok a tőzsdén Leonardo Pisano Bigollo, vagy ismertebb nevén Leonardo Fibonacci a 12. és 13. század fordulóján élt kiváló olasz matematikus volt, akinek a nevét a róla elnevezett számsorozatról ismerheti a világ (sokan a legjelentősebb középkori matematikusnak tartják). A Fibonacci-sorozat képzése nagyon egyszerű: az első két tag 0 és 1, innentől kezdve pedig mindegyik tag a megelőző két szám összege (0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,...) Mik azok a mozgóátlagok? A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál. Mi az az MACD? Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási. Mi az RSI? Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek. |