Noha az amerikai gazdaság mutat a fellendülésre utaló jeleket, idén jóval alacsonyabb lehet a GDP bővülése az országban, mint amire számítanak - véli Joseph Stiglitz, Nobel-díjas közgazdász.
Stiglitz szerint nyomós okunk van attól tartani, hogy az amerikai gazdasági növekedés közel sem lesz olyan erős, mint amit várnak, és a GDP növekedés szempontjából remek év valószínűsége nagyon csekély.
A Nobel-díjas közgazdász szerint ezeket az aggodalmakat a pénteken közzétett pocsék munkaerőpiaci adat is alátámasztja. A decemberi 74 ezer fős bővülés a mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak számában nem csak a várakozásokat múlta alul, hanem azt is, amekkora bővülésre az USA-nak szüksége lenne. Ez felerősítette az aggodalmakat, hogy a gazdasági fellendülés koránt sem megfelelő erősségű.
Stiglitz úgy véli, hogy a Fed eszközvásárlási programjai (melynek keretében több mint 3 ezer milliárd dollárt pumpáltak a gazdaságba) csak mérsékelten segítették az USA gazdaságát. "Az Egyesült Államok munkahelyteremtő képessége még mindig alacsony, és pénzpumpa helyett inkább fiskális ösztönző csomagokra lenne szükség, amit nem kapunk meg" - mondta el a szakember.
Ezen túl a Fed-nek a tapírozás helyett a kamatlábakra kéne helyeznie a nagyobb figyelmet. Stiglitz szerint a munkaerőpiac idén még nem lesz olyan állapotban, hogy megkezdődhessen a kamatemelés, így 2014-ben még maradhatnak a rekordalacsony kamatlábak.
Az amerikai gazdaság 1,9 százalékkal növekedhetett 2013-ban éves alapon, de a harmadik negyedévben két éve nem látott ütemű, 4,1 százalékos bővülés volt megfigyelhető. Elemzők szerint idén 2004 óta nem látott ütemben, 3,5 százalékkal növekedhet az amerikai GDP éves alapon.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!