Akció!
Februárban közelebbről is megismerkedhetnek ügyfeleink a párizsi, amszterdami és brüsszeli piacokkal, ugyanis legújabb akciónk keretében kedvező díjak mellett lehet kereskedni a börzéken forgó értékpapírokkal! Az akció részleteiről az alábbi oldalon tájékozódhat:
Kereskedjen európai részvényekkel szinte ingyen!
Fenntarthatóság és közművek egyben
Ma a világ egyik vezető alternatív energia- és közműszolgáltatóját néztük ki magunknak a párizsi piacról. A Veolia Environnement (Párizs/NYSE) helyi energiaszolgáltatással, távhőrendszerek működtetésével, vízszolgáltatással és hulladékgazdálkodással foglalkozik a világ 48 országában, különös hangsúlyt fektetve a fenntartható fejlődésre.
A napi grafikonon mintha egy szűkülő alakzatból igyekezne felfelé kiaraszolni a részvény, a háromszög csúcsában legalábbis már nagyon fogytán a tér. A kitörést masszívnak még nem nevezhetjük, de az emelkedést erősítheti támaszként az 50 napos mozgóátlag is, de az MACD és az RSI indikátorok is inkább támogató képet festenek. Kitörés esetén az első kisebb megálló 12,6 eurónál jöhet, de az igazi cél a 14 euró közeli (közel hároméves) csúcs.
A rövid távú trendvonal még visszanyomhatja az árfolyamot, ez esetben az 50 napos mozgóátlag és az emelkedő trendvonal együttesén múlik, hogy a háromszögben tartják-e a részvényt. Látványosabb lefordulás esetén a 200 napos mozgóátlag nyújthat fontos támaszt 11,3 euró körül. Ennek letörése azt jelentené, hogy jobb elengedni az emelkedésre vonatkozó reményeinket. Addig viszont pozitív a kép.
A heti grafikon is megerősíti ezeket a szinteket. Tavaly szeptemberben fontos szintet tört át a részvény 11,2 euró körül, amit az év végén visszatesztelt, és mintha innen igyekezne elrugaszkodni. Ezt segítheti az 50 hetes mozgóátlag is. Ha valóban sikerülne megtörni a rövid távú csökkenő trendvonalat, akkor a 14 eurós csúcs elérése eszerint az ábra szerint is reális cél lehet.
A 2011-es nagy zuhanásról is látszik, hogy a részvény látott már szebb napokat is. A havi grafikon alapján a Veolia a 2007-es csúcsának csupán egyötöde körül forog. A 2008-as globális összeomlás mellett 2011 is rossz híreket hozott a cégnek, ekkor indult el a több évet átölelő nagy átszervezési program, ami fontos üzletek leválasztását és átalakítását hozta magával.
Kizárólag a technikai képre alapozva egészen vonzónak tűnik a részvény. 12,1 euró körüli beszállással, 14 eurós technikai céllal és a 200 napos mozgóátlag alá, 11,1 euró körül elhelyezett stop-loss szinttel a hozam-kockázat arányunk 2 feletti lehet. Fontos viszont hangsúlyozni, hogy igazán megalapozott döntést csak a fundamentális szempontok figyelembe vételével hozhatunk, de ezekre most nem tértünk ki.
A Fibonacci-számok a tőzsdén Leonardo Pisano Bigollo, vagy ismertebb nevén Leonardo Fibonacci a 12. és 13. század fordulóján élt kiváló olasz matematikus volt, akinek a nevét a róla elnevezett számsorozatról ismerheti a világ (sokan a legjelentősebb középkori matematikusnak tartják). A Fibonacci-sorozat képzése nagyon egyszerű: az első két tag 0 és 1, innentől kezdve pedig mindegyik tag a megelőző két szám összege (0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,...) Mik azok a mozgóátlagok? A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál. Mi az az MACD? Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási. Mi az RSI? Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek. |