KIMBERLY-CLARK (NYSE): Emelkedő háromszögből törhet ki
Emelkedő háromszögből törhet ki a Kimberly-Clark árfolyama, miután az utóbbi hetekben nem bírt áttörni a 111,5 dollárnál található ellenálláson, de az emelkedő trendvonal sem engedte, hogy nagyot zuhanjon az árfolyam.
Akár 126,5 dollárig is eljuthat az egészségügyi és higiéniai megoldásokkal foglalkozó vállalat árfolyama, amennyiben a háromszög magasságával való kitörés valósul meg.
Az indikátorok egyelőre támogatják az emelkedést, az RSI nem mutat túlvettséget, ráadásul az MACD akár vételi jelzést is adhat a napokban. Mozgóátlagok sem állják útját a további emelkedésnek.
A heti grafikon alapján szintén emelkedés jöhet, miután a Fibonacci szintek szerint akár 121,2, vagy 131,1 dollárig eljuthat a papír, ami a 123,6, illetve 138,2 százalékos Fibonacci szinteket jelentené. Mivel a papír jelenleg történelmi csúcsa közelében található, ezért a Fibonacci szintek segítségével határozhatjuk meg a lehetséges emelkedés nagyságát.
COLGATE-PALMOLIVE (NYSE): Megtört a rossz széria
Lendületesen törte át a hónapok óta tartó csökkenő trendvonalat a Colgate-Palmolive árfolyama, miután az utóbbi hetekben közel 10 százalékos szárnyalást mutatott a részvény. Ezzel a 63 dolláros ellenállást, valamint az 50 napos mozgóátlagot is sikeresen vitte át.
Rövid távon nem kizárt, hogy 66,5 dollárig is eljut a részvény, ahol a korábbi történelmi csúcs található. Az indikátorok egyelőre támogatják a további emelkedést.
Hosszabb távon a 123,6 százalékos Fibonacci szint (66,5 dollár) után a 69 dolláros szint lehet a következő megálló, ahol a 138,2 százalékos Fibonacci húzódik.
Kedvezőnek számít továbbá, hogy az emelkedő trendvonal az utóbbi években sikeresen fogta meg az árfolyamot a nagyobb zuhanástól, pont úgy, mint 2014 elején. Innen pedig kivétel nélkül felfelé vette az irányt az árfolyam.
A Fibonacci-számok a tőzsdén Leonardo Pisano Bigollo, vagy ismertebb nevén Leonardo Fibonacci a 12. és 13. század fordulóján élt kiváló olasz matematikus volt, akinek a nevét a róla elnevezett számsorozatról ismerheti a világ (sokan a legjelentősebb középkori matematikusnak tartják). A Fibonacci-sorozat képzése nagyon egyszerű: az első két tag 0 és 1, innentől kezdve pedig mindegyik tag a megelőző két szám összege (0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,...) Mik azok a mozgóátlagok? A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál. Mi az az MACD? Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási. Mi az RSI? Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek. |