De vajon tartós lesz-e a forint erősödése?
Kedden a várakozásoknak megfelelően 10 bázisponttal 2,6%-ra csökkentette az MNB az alapkamatot, ez volt egymás után a huszadik csökkentés. A fenti grafikonon jól látható, hogy ez nem volt hatással a forint árfolyamára, a régió devizáival együtt erősödött a héten az euróhoz képest. Sajnos az év eleje óta tartó gyenge teljesítményét még nem sikerült ledolgoznia.
A kamatcsökkentés lassan a végéhez ér, 2,4-2,5% lehet az alja. A csökkentési ciklus vége megnyugvást hozhat a piacra és lassan elkezdődhet a 2014 végén várható kamatemelések beárazása. Ez pedig a forint erősödéséhez vezet.
A jegybank részéről is jelezték, hogy a ciklus vége érkezhet el, ha jelentősen romlik a globális piaci környezet. További csökkentésnek nincs sok értelme, mert a gazdaság szereplői számára nem a magas kamatráta az akadály a beruházások elindításához. Egyik gond a gyenge belső kereslet, a másik probléma pedig a bizalom hiány, a kiszámíthatatlan jogi és működési környezet.
Ezért a magas deviza eladósodottságunk miatt (a térség legeladósodottabb állama vagyunk), ha továbbra sem áll le a jegybank, az állampapír eladási hullámot indíthat el. Így a várhatóan jelentősen gyengülő forint miatt növekszik az állam finanszírozási költsége és veszélybe kerülhet a pénzügyi stabilitás is. A forintra leselkedő másik veszély a fiskális szigor kérdése. Mennyire tudja tartani a költségvetés terveit a kormány a választások évében, ami köztudottan mindig állami osztogatást szokott eredményezni.