2012 ősze óta nem volt ennyi felszámolás az építőiparban

építőipar, bedőlés, cégtörlés, megyei bontás, Opten
Tolna, Nógrád és Veszprém a leginkább érintettek az építőipar elhúzódó törléshullámában
Vágólapra másolva!
Sajnálatos rekordot döntött a megszüntetett építőipari cégek száma 2014 első negyedévében, számol be közleményében az Opten: az 1562 törlés harmadával haladja meg a bázist, de az átlagot is felülmúlja.
Vágólapra másolva!

A mögöttünk álló 12 hónapban 6063 cég szűnt meg az ágazatban, ami negyedéves átlagban 1515 céget jelent. Az idei év első negyedévében 1562 cég szűnt meg, ami az egy éves időszakban átlagon felüli, a tavalyi első negyedévhez képest pedig 33 százalékos növekedés.

Tóth Tamás, az Opten ügyvezetője lehangolónak látja, hogy a trend szembe megy az ágazat általános emelkedésével. Úgy véli, a mikro- és kisvállalatok még mindig képtelenek voltak kievickélni a válságból. Amennyit javult a teljesítmény, azt a mélyépítés, azon belül is főleg az útépítés hozta, a kisebb vállalkozásoknak munkát adó magasépítésben azonban nincsenek biztató jelek: sem az iroda-, sem a lakáspiac, sem pedig az ipari ingatlanok építése terén nem érződik a szerény gazdasági növekedés. Tavaly negyedévente nem egészen 700 céggel szemben indult felszámolási eljárás, 2014 első negyedévében viszont 829 cég jutott erre a sorsra, és ez nem ad okot bizakodásra.

Tolna, Nógrád és Veszprém a leginkább érintettek az építőipar elhúzódó törléshullámában Forrás: Opten Kft.

Az igazgató rendkívül egészségtelennek nevezi a cégstruktúrát. „Minél nagyobb szerepet játszik a felszámolás a megszűnésekben, annál inkább elmondható, hogy adósságot hátrahagyó, a lánctartozások révén más cégeknek is veszteséget okozó vállalkozások dőlnek be” – mondja.

„Nem javítja a kedvező fordulat esélyét, hogy a frissen indított felszámolások száma 2012 harmadik negyedéve óta nem volt olyan nagy, mint az utolsó negyedévben” – mondja Tóth Tamás. Tavaly negyedévente nem egészen 700 céggel szemben indult felszámolási eljárás, 2014 első negyedévében viszont 829 cég jutott erre a sorsra, és ez nem ad okot bizakodásra.

Tóth Tamás szerint elgondolkodtató az is, hogy harmadik negyedéve emelkedik a cégalapítások száma az ágazatban: „Tavaly a harmadik negyedévben 849, a negyedikben 916, idén az elsőben viszont már 1288 új cég alakult az ágazatban. Bár szeretnénk azt hinni, hogy ennek valamiféle fellendülés az oka, a korábban már bemutatott folyamatok ezt nem támasztják alá.” Az igazgató szerint ez azt jelenti, hogy a felelőtlenül gazdálkodók és a jogszabályi kiskapukat kihasználók az építőipar fellendülésével újra aktivizálták magukat. Ezt a feltételezést sajnos az alaposabb vizsgálatok is alátámasztják, az új tulajdonosok között ugyanis nagy számban vannak olyanok, akik személyi vagy címkapcsolatokon keresztül korábban csődbe vitt és adósságot hátrahagyó cégekhez köthetők.

A cégtörlések összes céghez viszonyított arányát megyék szerinti bontásban tekintve azt találjuk, hogy a legkevésbé problémás területek Pest, Hajdú-Bihar és Győr-Moson-Sopron megye. Ezzel szemben arányaiban a legtöbb cégtörlést Tolnában, Nógrádban és Veszprémben regisztrálták.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!