Növekedés kell
40-40 millió dollárért adna el a mozik világában híres IMAX cég, egy 10-10 százalékos pakkot kínai leánycégéből, nyilatkozta a cég vezérigazgatója, Richard Gelfond. A két vevő a China Media Capital és a FountainVest Partners kockázati tőketársaság lenne, akiknek a segítségével jelentős expanziós lehetőségek nyílnának meg az IMAX előtt, fogalmazott Gelfond.
A végső cél pedig, hogy az IMAX China majd tőzsdére menjen, amire öt éven belül sor is kerülhet majd. Attól függetlenül, hogy mások is részesedést szereznek majd a cégben, az IMAX China továbbra is fizetni fog licenc díjat az IMAX név használatáért. Egyébként az IMAX szóvivője már azt is elmondta a Wall Street Journalnek, hogy a majdani IPO-ra vélhetően Hongkongban kerül majd sor, de nem zárnak ki más kínai börzét sem a lehetőségek közül.
Kína egyébként a legnagyobb növekedésű piaca az IMAX-nek, ahol 2013 végén már 150 darab IMAX technológiával ellátott mozival rendelkezett (ez közel 40 százalékos növekedés egy év alatt), de több mint 237 darabot tervez felhúzni a következő öt évben. A jelenlegi legnagyobb észak-amerikai piacán 353 multiplexe van, ami viszont „csak” kilenc százalékos növekedést jelent.
Vagyis elvitathatatlan, hogy Kína a növekedés motorja. Egyébként az IMAX jegyárak nem egységesek, a legnagyobb városokban a legmagasabb, Pekingben például nagyjából 24 dollárnak megfelelő jüant kérnek el egy belépőért. Egyébként az IMAX már nem csak a mozikban látja az egyedüli lehetőséget, a cégnél 2015-től szeretnének otthoni házimozi rendszereket is árulni.
Hatalmas lehetőségek
Szakértők egyébként hatalmas növekedést jósolnak a kínai filmiparban az elkövetkezendő években. 2014 első negyedévében például 30 százalékkal nőttek a jegybevételek, 1,08 milliárd dollárra a pekingi székhelyű EntGroup adatai szerint, míg 2013-ban összesen 3,6 milliárd dollárnyi jegybevétel keletkezett a világ legnépesebb országában.
Az IMAX bevételei 26 százalékkal nőttek Kínában 2013-ban, 56,5 millió dollárra, ugyanakkor Észak-Amerikában a cég bevételei csökkentek, 6,5 százalékkal, 136,2 millióra. Vagyis az egyértelmű, hogy a növekedés a feltörekvő piacokon, különösen Kínában van. Persze az azért árnyalja a képet, hogy néhány iparági elemző szerint a kínaiak IMAX iránti lelkesedése lehet, hogy csak rövid távú lehet.
Az IMAX vezére szerint a kockázati tőke bevonásával új lehetőségek nyílnak a terjeszkedés előtt. Kiemelte, hogy a kínai partnerek segítségével helyi filmstúdiókat is szeretnének megnyerni maguknak, ugyanis a cég emelné az IMAX vászonra készített kínai produkciók számát.
Az IMAX részvényárfolyama az elmúlt időszakban nem szerepelt túl fényesen, tavaly augusztus óta lényegében a 26-30 dolláros sáv között mozgott. Kérdés, hogy a részvény ki tud-e törni innen. Bár a mostani hírek akár segíthetnének is ebben, azt feltétlenül tudni kell, hogy a cég már nem most fogalmazta meg először nagyszabású növekedési terveit. Korábban még augusztusban írtunk egy elemzést az IMAX-ről, de azóta lényegében nem indult meg egyértelműen az árfolyam.