Menekülnek az aranyból

Vágólapra másolva!
Összeomlott tegnap az arany árfolyama, mely a mai esésével együtt már háromhavi mélypontokon található. Nem fest jól a nemesfém technikai képe, ami mellett a fundamentumok is arról árulkodnak, hogy nem ért véget az arany gyengélkedése.
Vágólapra másolva!

Háromhavi mélyponton az arany

Nagy mélyrepülést mutatott be tegnap az arany, melynek esése ma is folytatódik. Az árfolyam már 1265 dollár alatt mozog, ahol legutóbb februárban járt.

Az arany gyengüléséről természetesen az Investor Trader ügyfelei első kézből értesülhettek, akik így meglovagolhatták a tegnapi mozgásokat. Ha nem szeretne lemaradni a jövőben a hasonló ötletekről, érdemes számlát nyitnia nálunk.

A mélyrepülés mögött elsősorban technikai tényezőket lehet említeni, de a keddi remek amerikai makroadatok is a gyengülés irányába hatottak. A statisztikák arról árulkodtak, hogy az USA gazdasága egyre jobb állapotban van, és egyre távolinak tűnik egy újabb összeomlás esélye, ami nem kedvez a biztonságos menedéknek tekintett aranynak.

A nemesfém technikai képe meglehetősen pocsék, ami szerepet játszik az árfolyam esésében. Az arany egy hónapok óta formálódó szűkülő alakzatból lépett ki kedden, és kezdte meg lefelé tolni a beszűkült Bollinger-szalagokat is. A mozgásból arra lehet következtetni, hogy új trend van kialakulóban rövidebb távon az arany piacán.

Mivel a beszűkülés után az 1280 dollárnál lévő támasz alatt tudott maradni, így jó esély van arra, hogy a tavaly év végén elért 1190 dollár körüli szintig visszaesik a nemesfém. Ráadásul az indikátorok is a további esést valószínűsítik, az MACD eladást jelez, az RSI pedig csökkenő trendben halad a déli irány felé, és az 50-es érték alatt mozog.

Nem beszélve arról, hogy rövidesen halálkereszt rajzolódhat ki a grafikonon, tehát az 50 napos mozgóátlag felülről metszheti a 200 napos mozgóátlagot úgy, hogy az árfolyam ezen szintek alatt tartózkodik.

Arany napi grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

A heti grafikon alapján az arany egy bő 200 dolláros sáv közepén tartózkodik, innen viszont még nem egyértelmű, hogy merre indul tovább. Az árfolyamot mindenesetre az 50 hetes mozgóátlag folyamatosan tereli az 1200 dolláros szint felé. Az indikátorok itt is a további esést valószínűsítik, az MACD eladást jelez, az RSI pedig csökkenő trendben mozog.

Arany heti grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Elfordultak a befektetők az aranytól

Jól látható, hogy a befektetők továbbra is inkább tőkét vonnak ki a világ legnagyobb arany ETF-éből, a SPDR Gold ETF-ből, melyből 2013 tavasza óta több mint 500 tonnányi arany vándorolt ki. Nagy részben emiatt pedig az arany árfolyama is folyamatosan csökkent.

Forrás: SPDR, Investor.hu

A Fed az utóbbi hónapokban folyamatosan csökkentette a havi kötvényvásárlási programját, és ha folytatódik a tendencia, akkor 2015-ben akár már kamatemelés is jöhet. Ez viszont hosszabb távon negatívan hathat az aranyra. Egyelőre az inflációs adatok sem mutatnak áremelkedést, így nem kell még arra számítani rövid távon, hogy a megugró infláció ismét az arany felé terelné a befektetőket.

Az arany ellen szólhat az is, hogy középtávon a dollár erősödése valószínű, ami nyomást gyakorolhat a dollárban kereskedett arany árfolyamára.

Mik azok a mozgóátlagok?
A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.
Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.
A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.
Mi az az MACD?
Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.
Mi az RSI?
Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.
Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.
Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!