A jegybank könnyített a növekedési hitelprogram (NHP) feltételein. Egyrészt immár újonnan alapított cég is felveheti, másrészt ezentúl vevőkövetelések faktoringon keresztüli finanszírozására is felhasználható. Milyen gyakorlati könnyebbséget jelent ez a vállalkozók számára? Hány millió forintot nyerhetünk a finanszírozási költségek csökkentésével?
A korábbi szabályozás értelmében 2014. február 28-a előtti alapítású cégek kaphattak a 2,5 százalékos kamatozású hitelből. A Bankmonitor jelentős számú vállalkozói NHP-s hitelkérelem útját követte nyomon, s jó részük vonatkozásában aktív közreműködő szerepet is vállalt. A tapasztalatok alapján a következőképpen látja az újonnan alapított cégek hitellehetőségeit.
A hitelek mögötti visszafizetési kockázatot teljes egészében a hitelt nyújtó bank vállalja, így a bank kockázatelbírálásának kell megváltoznia ahhoz, hogy az újonnan alapított cégek valós könnyítést érzékeljenek.
Ez kizárólag akkor fog bekövetkezni, ha létrejön a rossz hitelek kiszervezésére szolgáló rossz bank, melynek szabályozói koncepciója kialakítás alatt áll. Ez esetben ugyanis megtisztul a bankok jelenlegi hitelportfóliója és a kockázatvállaló képességük növekedhet. Egészen eddig mi nem reménykednénk új alapítású cégként hosszú távú beruházási hitel elnyerésében, csupán rövid távú forgóeszközhitelt célozhatunk meg (itt is változó sikerrel kalkulálnánk az eltérő bankok esetében).
Ha érdekli, hogy cége alkalmas-e NHP hitel felvételére, válaszoljon a kérdésekre!
A faktoring az a finanszírozás, ahol a vállalkozó egy kiszállítást követően rendelkezik egy számlával, de annak még van például 30 nap fizetési határideje, viszont ő már szeretne pénzéhez jutni. Ebben az esetben a faktoráló intézmény a számla ellenében – a finanszírozási költség levonását követően – pénzhez juttathatja a vállalkozót.
Vevőkövetelések finanszírozására NHP-n keresztül eddig is volt lehetőség forgóeszközhitelen keresztül, de ebben az esetben a hitel nem adott számlákhoz kapcsolódott.