Akadozik az eurózóna javulása

Vágólapra másolva!
Májushoz képest visszaestek az eurózóna és főbb tagállamainak szolgáltató szektorában a beszerzési menedzserindexek. Ez az eurózóna fellendülésének kisebb akadozásáról árulkodott.
Vágólapra másolva!

A keddi feldolgozóipari statisztikák után ma a szolgáltató szektorban végbemenő folyamatokat is megismerhettük az eurózónás beszerzési menedzserindexek (PMI) révén. A Markit által közzétett adatok szerint az eurózóna szolgáltató szektorában is folytatódott a lassú fellendülés, bár lassuló ütemben.

  • Az eurózóna szolgáltató szektorbeli beszerzési menedzserindexe 52,8 pontra csökkent júniusban a májusi 53,2 pontról. Ez az adat utolsó olvasata volt, tehát az első olvasat második felülvizsgálata.
  • A német szolgáltató szektorra vonatkozó PMI 54,6 pontra csökkent, ami némileg elmaradt az előzetes várakozásoktól. Ez szintén a szolgáltató szektor növekedésének lassulásáról árulkodott.
  • A francia szolgáltató szektorbeli PMI viszont a szektor további zsugorodását mutatta, mivel júniusi értéke 48,2 pontra csökkent, ami a májusi 49,1 pontnál is alacsonyabb.
Forrás: Investor.hu
  • A PMi adatok mellett az eurózóna kiskereskedelmi forgalmának alakulását mutató statisztika is napvilágot látott. Eszerint májusban stagnálást mutatott a kisker-forgalom áprilishoz képest, 2013 májusához képest pedig csak 0,7 százalékos volt a növekedése, miközben az elemzők 1,8 százalékos bővülésre számítottak.
  • Az európai részvényindexek nem reagáltak érdemben a statisztikákra, és továbbra is 0,1-0,4 százalék körüli pluszt mutatnak. A befektetők változatlanul az EKB mai kamatdöntésére várhatnak.
Forrás: Investor.hu

Beszerzési Menedzserindex (PMI)

Egy olyan összetett gazdasági indikátor, amelyet vállalatvezetők megkérdezése alapján állítanak össze. A menedzsereket a felmérés során arról kérdezik, hogy az ő társaságuknál bizonyos szempontok szerint javulás érezhető-e az előző hónaphoz képest. Általában a társaság termelése, az új megrendelések, a készletek valamint az árak alakulása van a felmérés fókuszában.
Amennyiben a beszerzési menedzserindex értéke 50 pont felett van, akkor a gazdasági helyzet javult a megelőző hónaphoz képest a vállalatvezetők véleménye szerint. Mivel a gazdaság egészének működését a gazdasági szereplők érzékelik a leggyorsabban, azért a beszerzési menedzserindexekről azt tartják, hogy jó előrejelzői a gazdasági folyamatok várható alakulásának.
Ha ugyanis egy vállalat menedzsere pozitívan értékeli az üzleti környezetet, vélhetően növelni fogja beszerzéseit, növelni fogja termelését, és a gazdasági körforgás alapján ez jótékonyan hat az összgazdasági keresletre is. Mivel azonban hónapról hónapra akár igen hektikusan is változhat az index értéke, ezért hosszú távú következtetést csak tartósabb trendek alapján érdemes levonni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!