Szögezzük le az elején: A shortolás nem rossz dolog. Abból a szempontból legalább is semmiképpen sem, hogy lehetőséget biztosít számunkra, hogy egy-egy termék, például részvény árfolyamának eséséből profitáljunk. Ha úgy gondoljuk, shortolhatjuk az Apple-t, Facebookot, Microsoftot, vagy bármi mást. A lehetőség nem rossz dolog.
Hogy érdemes-e élni vele, az már egészen más kategória. És hát ugye attól függ. Amikor viszont shortolásra adjuk a fejünket, akkor nem árt tisztában lenni néhány alapvető szabállyal, különben gyorsan a vesztesek padjára kerülünk. Mint például ahogyan a shortosok egy része a Herbalife, vagy éppen a Puma Biotechnology esetében az elmúlt napokban.
Herbalife - 28 százalékos ugrás
A shortosok számára ugyanis a legnagyobb rémálom nem más, mint hogy az árfolyam hirtelen megugrik. Mi történik ilyenkor? A egyre nagyobb veszteségbe kerülnek, mivel a korábban pl. 1 dollárért kölcsönvett részvényt egyre magasabb áron kell visszavásárolni. A Herbalife esetében is ez történt, miután Bill Ackman végül nem jelentett be semmi durva dolgot.
Pedig azt mondta, hogy itt majd nagy bejelentések jönnek, a befektetők pedig hitelt adva a hedge fund guru szavainak pár nap alatt 17 százalékot ütöttek az árfolyamon. Eladtak, shortokat nyitottak. Az a short pozíció viszont, amit megnyitnak, az előbb-utóbb lezárásra is kerül.
Amikor elmarad a meglepetés, akkor pedig sokan pánikszerűen zárták le a shortokat, ami ugye nem más, mint részvényvásárlás. Ez csak még magasabbra hajtotta az árfolyamot, így másnap simán összejött a 28 százalékos megugrás. Biztos vannak, akik még idejébe szálltak ki a short pozícióból, de itt elég sokan, elég sokat veszítettek, az szinte biztos.
Puma - 200 százalék!
Ennél is nagyobbat szólt viszont az, mikor a Puma Biotechnology bejelentette, hogy a vártnál jobb eredményeket ért el a cég készítménye a mellrák elleni teszt során. Az előző hónapokban folyamatosan veszített a cég (és az árfolyam) az értékéből, épültek ki szépen a short pozíciók. Aztán bumm! Erre a hírre egyből megvették a részvényt, 200 százalékot emelkedett. A shortosoknak meg ugye nem maradt más választása, mint a kényszerű lezárás, kivéve persze, ha hajlandó méretes bukóban ülni.
Amivel nem árt tisztában lenni
Persze az ekkora mozgások szélsőségesek a tőzsdéken, simán lehet, hogy a pozíciónk jó irányban van, és az árfolyamok tényleg esnek. Nem szabad viszont figyelmen kívül hagynunk egy s mást:
Persze a shortolást azért certifikátok segítségével is meg lehet valósítani, ahol nem kell attól tartanunk, hogy a kockázatott összeg többszörösét is elbukhatjuk. Legfeljebb annyit, amennyit beleteszünk, de ha ügyelünk a kockázatkezelésre, akkor teljes tőként 1 százalékánál többet alapból nem kockáztatunk ezeken az ügyleteken. Aztán jöhet Herbalife, meg Bill Ackman, vagy éppen mellrák elleni csodaszer...