Nem zárja ki Varga Mihály, hogy felülvizsgálják vagy újragondolják a bankadót, mivel a bankszektor jelentős terheket visel majd a devizahiteles ügyfelek kompenzálása miatt. A nemzetgazdasági miniszter szerint azonban a kormány nem fogja teljesen kivezetni a szektoriális különadókat. Az Európai Tanács két héttel ezelőtt nyilvánosságra hozott jelentésében erre tett javaslatot.
Varga Mihály szerint egyelőre puszta spekuláció minden számítás, ami arra vonatkozik, mekkora károkat fognak elszenvedni a bankok a devizahitelesek kárpótlása és a hitelek forintosítása miatt. A bankoknak most kell elvégezniük az árfolyamréssel kapcsolatos számításokat, és számszerűsíteniük, hogy ez alapján mennyi pénz jár vissza az ügyfeleknek. Ettől különböző ügy lesz az egyoldalú kamatemelések visszaszámolása.
Reálisnak tűnik az a becslés, miszerint a bankszektor nagyságrendileg 900 milliárd forintos veszteségre számíthat. A pontos összeg azonban függ attól, milyen megoldást választ majd a kormány ősszel a hitelesek kompenzálására és a hitelek forintosítására. Varga Mihály szerint a Bankszövetséggel egyeztetett az elmúlt napokban, tőlük is várjuk a javaslatokat, milyen számítási mód alapján kívánják majd pontosítani a szerződéseket.
Majd csak akkor lesz tehát értelme arról beszélni, hogy az állam hogyan és milyen mértékben vállaljon szerepet a devizahitel-probléma rendezésében, ha már látszanak a pontos számok. A bankok tehermentesítéséről is ekkor lehet szó. "Először nézzük meg, hogy milyen rendszerben akarjuk az elszámolást pontossá tenni. Ha megvannak ezek a számok, akkor lehet rátérni arra a kérdésre, hogy az állam ehhez mennyivel járuljon hozzá. Kicsit még korainak tartom ezt a kérdést" - mondta a miniszter.
Varga Mihály szerint a devizahiteleket még ebben az évben kivezetik a magyarországi pénzintézeti rendszerből.