Lapunknak Jánvári-Stefán Regina elmondta, hogy tavaly a hivatal 72 esetet göngyölített fel, amelyben összesen 2300 vágott dohányt találtak. Az idei év májusáig lezárt statisztika szerint pedig 14 esetről tudnak országszerte, ennek során 460 kilogrammot foglaltak le. A sajtóreferenstől megtudtuk, illegális vágott dohányt fél kilogrammos kiszerelésben értékesítenek minőségtől függően 3000-6000 forintos áron, míg a boltokban az adózott kiskereskedelmi ár kilogrammonként 23.000 forintnál kezdődik.
A nyírbátori esetben az alaposan berendezett üzem – a műhelyben vágó- és fóliázó gépet, vágóhengert és vágófésűt találtak – jól kiépített tevékenységre utalt, a revizorok 261 kilogramm vágott dohányt és 200 kiló szárított dohánylevelet foglaltak le. Ugyanitt zsákszámra találtak szárított tölgyfalevelet, amelynek egy részét éppen aprították, másik részét pedig már összekeverték a dohánylevéllel. A nyírbogdányi férfi azt mondta a pénzügyőröknek, hogy éppen komposztálni akarta a felaprított falevelet – mondta el Jánvári-Stefán Regina. Hozzátette, mindkét jellemző mondható olyan szálnak, amelyen a hatóság el tud indulni: az előbb-utóbb gyanússág váló üzem is, a dohánnyal mit sem sejtve faleveleket és még ki tudja, mit szívó, egészségügyi panaszokkal jelentkező fogyasztók is. A sajtóreferens tájékoztatott, a vevői kört még nem térképezték fel, a forgalom egy része online vásárlásokkal bonyolódik, illetve kis településeken szájról-szájra adják egymásnak a hírt, hol juthatnak olcsón vágott dohányhoz, még ha kéteshez is.
Az illegális üzem működtetője ellen költségvetési csalás és jövedéki termékkel visszaélés miatt indult eljárás, és emellett jövedéki eljárásban 26 millió forint bírságot róttak ki rá a pénzügyőrök.