Az HSBC tavaly indított felmérése szerint bővült a jüant használó vállalatok aránya a világban. Egy éve még csak hét országban vizsgálódott az HSBC, melyek mindegyikében növekvő jüan használatról számolt be. A legnagyobb ugrást az egyesült államokbeli cégek (9-ről 17 százalékra), a hongongi vállalatok (50-ről 58 százalékra) és a német cégek (9-ről 23 százalékra) mutatták. A felmérést idén négy további piaccal bővítették.
Jelenleg a felmérésben résztvevő külföldi vállalatok 22 százaléka kereskedik jüanban a kínai cégekkel. Ez az arány azonban tovább javulhat, az elkövetkezendő egy évben ugyanis a vizsgált vállalatok 60 százaléka készül gazdasági kapcsolatba lépni a Föld legnépesebb országának cégeivel. Egyelőre úgy tűnik, hogy a brit vállalatok bizonyulhatnak a legaktívabbnak, 86 százalékuk tervezi jüanban lebonyolítani a kínai cégekkel való üzleti ügyeit. Mellettük a kanadai és az arab cégek szeretnék 70 százalék fölé emelni forgalmukat.
Vajon mi ösztönözheti a cégeket arra, hogy a jüanra térjenek át?
Pénzügyi és kapcsolati előnyökkel is bír a kínai devizát használni, állítja ezt sok-sok olyan cég, amely már áttért a jüanra. Egyrészt a folyamatok egyszerűségére hivatkoznak hosszú távon, és meglátásuk szerint az egyre bővülő jüanforgalom tovább gerjesztheti majd a használat egyszerűségét.
Simon Cooper, a HSBC kereskedelmi banki részlegének vezérigazgatója úgy véli, hogy a kínai vállalatok is előnyösebben ítélik meg azokat a partnereket, akik az ő valutájukat használják, hisz ezzel egyfelől elkötelezettséget sugallnak, másrészt az árfolyamkockázatukat is kiküszöbölhetik. Mindez pedig azért lehet előnyös a cégek számára, mert Kínán keresztül zajlik le manapság a legnagyobb kereskedelmi forgalom. Csupán tavaly 4 ezermilliárd dollár értékű áruforgalmat bonyolított le az ország, míg idén az IMF várakozása szerint 850 milliárd dolláros globális keresletnövekedést támaszthat.
Azért csak óvatosan a jüannal
A fizetőeszköz 2017-re válhat csak konvertibilissé a HSBC prognózisa szerint, azaz ekkor már a pénzpiacon bárhol bármely valutára átváltható valuta lesz. Jelenleg a jüan dollárral szembeni ingadozása igencsak korlátozott, csupán egy 2 százalékos sávban mozoghat az árfolyam. Ennek oka, hogy korábban nagymértékű erősödésbe kezdett a jüan, ráadásul a kínai gazdaság stabilizációja megindult, ezért érdemes óvatosan kezelni a fizetőeszköz árfolyamát.