Viharfelhők gyülekeznek a német gazdaság idei teljesítménye felett, véli a Bundesbank, így pedig gyengébb lehet a növekedési ütem, mint ahogyan azt korábban várták. Ebben igen vaskosan benne lehet majd az Oroszország ellen alkalmazott szankciók hatása.
A Bundesbank szerint a legfrissebb GDP-adatok alulmúlták a tavaszi várakozásaikat, valamint az elhúzódó geopolitikai feszültség is alááshatja majd a gazdaság regenerálódását.
Korábban a gazdasági lassulást csupán átmenetinek vélték, azonban a friss számítások szerint az idei és a jövő évi gazdasági kilátások sem olyan jók, mint ahogyan azt korábban prognosztizálták.
A júniusi számok alapján még 1,9 százalékos idei bővülést vártak, míg 2015-re a gazdaság 2 százalékos növekedését valószínűsítették, ettől maradhatnak el majd a nagy valószínűség szerint gyengébb második félév miatt.
Igaz a német gazdaság magasabb növekedési ütemet produkálhat, mint az eurózóna. Az Európai Központi Bank az egész eurózónára 1 százalékos idei, és 1,7 százalékos 2015-ös bővülést vár. Az EKB szeptemberben vizsgálja felül a korábbi elemzéseket, míg a Bundesbanktól csak decemberben kaphatunk konkrét számokat.
Az Oroszország elleni kemény szankciók éreztetni fogják hatásukat a német exporton, írja a Bundesbank. Ráadásul a geopolitikai feszültségek miatt a befektetői bizalom is hanyatlik, az Ifo üzleti bizalmi index három egymást követő hónapban csökkent azok után, hogy előtte 2011 óta nem látott magasságokig emelkedett.
Az euróövezetben látott gyenge növekedési számokat és a nagyon alacsony inflációt látva az EKB lazább monetáris politikát kezdett alkalmazni. A Bundesbank szerint az alacsony inflációs nyomás, azaz a tartósan középtávú cél alatt tartózkodó inflációs ráta indokolttá teszi az EKB laza monetáris politikáját. Ugyanakkor egy amerikaihoz hasonló pénznyomtatási programot nem pártolnának, mivel az gátolhatja a problémás gazdaságok költségvetési konszolifációját.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!