Az idő nekünk dolgozik
A tőzsdék világában az az egyik legszebb, hogy az idő a mi oldalunkon áll. Egy friss felmérés szerint az Egyesült Államokban élők kevesebb, mint egy negyedéből válhat csak sikeres magánbefektető. Itt a hangsúly a magánon van, nem a guruvá válás a cél.
A felmérésben a következő kérdést tették fel: Ön szerint melyik a legsikeresebb hosszú távú befektetés? A válaszadók csupán 24 százaléka jelölte meg a részvényeket, míg az arany ugyanilyen, az ingatlan pedig ennél is népszerűbb válasz volt.
Jeremy Siegel, a Wharton egyetem professzora részvénypiacokkal foglalkozó könyvében megjelentetett egy ábrát, ami az egyes eszközosztályok teljesítményét mutatja 1802 óta. Ennél hosszabb időtáv a feljegyzések hiányossága miatt nem áll rendelkezésre, azonban mivel már ez is jócskán meghaladja az emberi léptéket, jól kivehető trendek mutatkoznak rajta.
A Jeremy Siegel által összeállított grafikonon az 1802-ben befektetett 1 amerikai dollár gyarapodását követhetjük nyomon. Az ábrán jól látszik, hogy az évek során a részvénypiaci befektetések messze túlteljesítették alternatíváikat, valamint éves 6,6 százalékos nominális hozamot lehetett elérni velük, amely majdnem a kétszerese a második legjobban teljesítő kötvények éves hozamának.
Mit csináljak, ha nem élek kétszáz évig?
Ha valaki nem csak az ükunokáinak, hanem magának is szeretne pénzt félrerakni, szintén jó választás lehet a részvénypiac. Joshua Brown, New York-i pénzügyi elemző végzett további kutatásokat a témában. Vizsgálódásai során Brown arra a következtetésre jutott, hogy egy emberibb, 30 éves időtávon már biztos befektetések lehetnek a részvényindexek.
A táblázat azt vizsgálja, hogy az 1802-2012, illetve az 1870-2012 perióduson belül az esetek hány százalékában teljesítették túl az amerikai részvényindexek az amerikai állampapírokat, kincstárjegyeket különböző intervallumokra befektetve.
A Brown által összeállított táblázatban jól látszik, hogy a klasszikus "vagy igen vagy nem" helyzetnél jobb esélyekkel indulunk már egy éves idősíkon gondolkodva is. Azonban 20 vagy 30 éves távra tervezve, például nyugdíj megtakarítás céljából, kitűnő választásnak bizonyulhatott a részvénypiac az elmúlt két évszázadban.
Természetesen a múltbeli hozamok nem jelentenek semmilyen garanciát a fentebb említett befektetési eszközök jövőbeni teljesítményére, így koránt sem biztos, hogy a részvények a következő évtizedekben is ilyen egyértelműen felül fogják teljesíteni az állampapírokat. A fenti statisztikák alapján csak az mondható, hogy a részvények nagyobb eséllyel bizonyulhatnak jobb választásnak, mint az állampapírok.
Az esélyeinket nagy mértékben növelhetjük például egy részvényalap kiválasztásával, melynek során profi alapkezelőkre bízzuk a tőkénket. Arról, hogyan válasszunk befektetési alapot, ebben a cikkben értekeztünk.
Hogyan tegyük mindezt?
Ha a régi idők befektetői szerettek volna így nyugdíjas éveikre takarékoskodni igen nehéz helyzetben lettek volna. Az 1970-es évek előtt még nem léteztek olyan eszközök, amelyekkel index teljesítményét tudták volna lekövetni. Szerencsénkre azonban a Wells Fargonak köszönhetően mára született megoldás az ETF-ek formájában. Ilyen ETF-ek vásárolhatóak például az Investor Trader rendszerein keresztül, ahol már pár kattintással elérheti őket.
Ha pedig kérdéseket szeretne feltenni a témával kapcsolatban, azt az alábbi űrlap segítségével is megteheti.