Csütörtökön jelentette be az orosz vezetés, hogy kereskedelmi szankciókat vezet be az Egyesült Államokból és Európából érkező élelmiszeripari termékekre. Nyugati elemzők szerint ezzel öngólt lőtt Oroszország. Egyik oldalról a mezőgazdasági termékek kivitele Oroszországba az amerikai GDP 0,1 százalékát, míg az európai GDP 0,8 százalékát teszi ki. Ezzel szemben a nyugati szankciók az orosz GDP 13 százalékát adják, így igen egyenlőtlenek maradtak az erőviszonyok a nyugat és Oroszország között.
Másik oldalról, míg a nyugati exportőröket csak kis mértékben, addig saját gazdaságát jelentősen károsítja az orosz szankció. Az orosz élelmiszeripar fogyasztásának egy tizede érkezett a most szankció alatt álló országokból, a kínálat kiesése jelentősen növelheti az élelmiszerek árát, ezáltal az inflációt az orosz gazdaságban.
Elemzői várakozások szerint a jelenleg is 7,5 százalékos inflációs rátával szembesülő orosz jegybank újra kamatemelésre kényszerülhet. Az irányadó kamatlábat idén eddig három alkalommal kellett módosítani, 5,5 százalékról egészen 8 százalékig emelte a jegybank a rátát. A magasabb kamatterhek középtávon az orosz gazdasági bővülésre is komoly hatással lehetnek, amely idén alacsony, 1 százalék körüli szinteken mozgott eddig. A BNP Paribas friss felmérése szerint idén akár 2, jövőre akár 3 százalékkal is zsugorodhat az orosz gazdaság.
A helyzet súlyosságát az is jól tükrözi, hogy egy, a CNBC által készített felmérés szerint az orosz felsőosztály eddig soha nem látott mértékben hagyja el az országot és próbál meg letelepedni az Egyesült Államokban.
A gazdasági hadviselés másik oldalán a legnagyobb vesztesek Lengyelország, illetve a Balti államok lehetnek, ahol a GDP legnagyobb hányadát teszi ki az orosz export. Ugyanakkor az orosz inflációs nyomással szemben Európában inkább a deflációs veszélyt fokozhatja az élelmiszerek túlkínálata, amely a közeljövőben beépülhet az amúgy is alacsony mutatóba. Hogy megszűrjük ezen tényezőknek a hatását érdemes lesz az európai maginflációs mutatókat vizsgálni, amelyek eddig is az egészségesebb 1 százalékos szint körül alakultak.