Pattannak az olasz részvények

Vágólapra másolva!
A lélektani 19 ezer pontos szintjéről pattan az olasz FTSE/MIB index, mely lendületből akár a közelben húzódó 20 ezer pontos ellenállását is leküzdheti. A bátrabb befektetők egy kedvező hozam-kockázat arányú lehetőséget is meglovagolhatnak.
Vágólapra másolva!

Fontos szintről pattant fel az olasz részvénypiacok teljesítményét mutató FTSE/MIB részvényindex. A tőzsdemutató a júniusban elért bő három és féléves lokális csúcsáról a kritikus 19 ezer pontos szintig érkezett vissza az elmúlt napok mélyrepülése után, ahol legutóbb februárban járt. Ez a 19 ezer pontos támasz egy rövid távú emelkedő trendvonallal együtt jó ugródeszkaként szolgált, és sikeresen visszafordították észak felé az indexet.

Ha a nemzetközi részvénypiaci jó hangulattal együtt kitart a FTSE/MIB mostani lendülete, jó eséllyel hamarosan áttörheti a 20 ezer pont környékén húzódó ellenállását. Ha sikerül leküzdeni ezt a 20 ezres szintet, utána célba veheti a 22 500 pont környéki lokális csúcsát is. Ehhez a 200 napos és az 50 napos mozgóátlag legyűrésére is szükség lesz.

Az indikátorok közül az MACD eladási jelzést adott augusztus elején, ami jelenleg is érvényben van. Az RSI a túladottságot jelentő 30-as szint alá bukott, mely fölé gyorsan visszatért, ami viszont vételi jelként értelmezhető.

FTSE/MIB napi grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

A 20 ezer pontos akadály legyűrésében az emelkedő trendvonal lehet az index segítségére, mely felfelé nyomhatja a tőzsdemutatót.

Az ellenállás lehetséges leküzdésével kedvező hozam-kockázat arányú lehetőséggel állhatunk szemben. A 22 500 pontos célszint mellett a veszteségvágó megbízást a 19 ezer pontos támasz alá, 18700 pont környékére lehetne élesíteni. Ebből a jelenlegi árszintekkel közel 4:1-es hozam-kockázat arány adódik, ami teljesíti minimális elvárásunkat.

Ha a részvénypiaci hangulat esetleges elromlásával esni kezdene az index, első körben a 19 ezer pontos támasz állíthatná meg a mélyrepülését. Ezután a 18 ezer pontos szint és a 200 hetes mozgóátlag együttes erővel nyújthatna menedéket számára a heti grafikon alapján.

A heti grafikonon szintén érvényben van az MACD eladási jelzése, ami óvatosságra ad okot. Az RSI itt a semleges zónában mozog.

FTSE/MIB heti grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Az Investor Trader kereskedési rendszerében ETF-ek segítségével lehet az olasz indexszel kereskedni. Ehhez elég számlát nyitnia itt, de ha maradt még kérdése, azt felteheti az alábbi űrlap segítségével is.

Mik azok a mozgóátlagok?
A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.
Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.
A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.
Mi az az MACD?
Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.
Mi az RSI?
Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.
Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.
Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!