A lényege nagyjából az, hogy szinte tökéletes a helyzet az amerikai gazdaságban, talán mutatják a legideálisabb képet a legfontosabb indikátorok.
Az ábrán az egyes sorok különféle piaci és gazdasági indikátorokat jelentenek, a narancssárga az aktuális értéket, a kék sáv a mutató „szokásos” értékét, a fekete nyíl pedig az elmúlt 3 hónap trendjét jelzi.
A piac volatilitása, azaz változékonysága (első mutat) a megszokott sáv legalján mozog, azaz a „normálisnál” lényegesen alacsonyabb az árfolyamok ingadozása, ami egyébként nem ritka az emelkedő trendekben.
Az egyedüli extrém alacsony értéket a 10 éves állampapírok hozama mutatja (második sor), itt jó eséllyel már belátható időn belül meg kellene fordulnia a trendnek. Az alacsony hozamok viszont egyelőre fűtik a gazdaságot.
Eközben viszont a lakásárak (negyedik sor), amit az olcsó hitelek közvetlenül érintenek, nincs extrém helyzetben, sőt, az árak rövid távon mintha csökkennének is.
Eközben az infláció (ötödik sor) tipikus sáv alján mozog, bár emelkedőben van.
A munkanélküliség (hatodik sor) is a „normális” sávba süllyedt, és csökken.
A növekedés (hetedik sor) még nem extrém magas, a kék sávban van, bár élénkül.
Mindez azért eléggé leegyszerűsítő képet fest, de úgy tűnik, az amerikai gazdaság épp nagyon kellemes időket él meg, a jegybanki lépések éreztetik hatásukat, de az inga még távolról sem lendült át a túloldalra.
Persze ebből az is következik, hogy előbb-utóbb a visszájára fordul majd néhány dolog, főként ha a növekvő infláció valóban kamatemelésre készteti a Fedet, és megindulnak felfelé a kötvényhozamok.
De összeomlással riogatni ennek tükrében erős túlzásnak tűnik.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!