Lehetséges utak
A vállalat előtt több lehetőség áll. A legkézenfekvőbb, hogy a söriparon belül terjeszkedjen tovább, ezzel pedig az üzemi és a terjesztési költségek olyan szintre vágja vissza, ami már elfogadható a jelenlegi profit környezetben. Ennek egy újabb aspektusát jelenti további térségek meghódítása ugyancsak a söriparban. A felvásárlások útján ugyanis a belga vállalat behatolhatna Afrikába is, ahol eddig gyenge volt a jelenléte. Ennél élesebb váltást jelentene, ha a vállalat kilépne a söriparból és más iparágakban próbálná ki magát. Itt sem éppen kis vállalatok merültek fel, hanem olyan óriások, mint a Pepsi vagy a Coca-Cola egyes részlegei.
Talán a Pepsi?
Bár elsőre meglepő választásnak tűnhet, az AB Inbev tanácsadói állítólag régóta vizsgálják a Pepsi felvásárlásának szinergiáját. Ennek mind pénzügyi, mind stratégiai szempontból hatalmas jelentősége lehetne, hiszen így a belga cég általános italgyártóvá válhat, kilépve az alkoholos italok skatulyájából. Ugyan a Pepsi snack üzletága nem illene bele az InBev italgyártó profiljába, azt valószínűleg rövid időn belül értékesítenék. Szerencsére jó hír, hogy azért jelenleg is sorban állnak a lehetséges felvásárlók, így az eladás egész biztosan nem okozna problémát. A legnagyobb vonzerőt azonban a Pepsi elosztóhálózata jelenti. Ezt ugyanis a szénsavas és az alkoholos italok közösen használhatnák, amiből jelentősen profitálhatna mind a kiadási, mind a bevételi oldal. Ez pedig nagyon összevág az AB InBev költségcsökkentési terveivel. Mindezek ellenére a vállalatokhoz közeli források szerint jelenleg nem folynak konkrét tárgyalások az ügyben, így megállapodás sem várható a közeljövőben.
Akkor lehet, hogy a Coca-Cola?
Ha az elosztási hálózatot tekintjük, egyes elemzők a Coca-Cola-t is hasonlóan jó célpontnak tartják. A vállalat ugyanis Észak-Korea és Kuba kivételével az egész világon jelen van. Szakértők azonban úgy vélik ennél kicsit csavarosabb lehet a kép. Olyan hírek terjednek ugyanis, hogy Warren Buffett és a 3G Capitalközösen vásárolja fel az amerikai céget és a belgák tőlük vásárolhatják majd meg az amerikai elosztó hálózatot. De természetesen ez is csak egy, a közszájon forgó forgatókönyvek közül.
Mégis marad a söripar?
Mindezek ellenére több érv szól amellett, hogy a vállalat nem lép ki a számára jól bevált söriparból. Ebben az esetben a Heineken felvásárlása például egy nagyon jó megoldás lehetne, de ahogy annak tulajdonosai a SABMillert visszautasították, úgy a belgáknak sem lehet sok esélyük. Szóba kerülhet még a Guinness is, amely afrikai terjeszkedést biztosítana, bár erre sem látnak sok esélyt. A márka tulajdonosa, a Diageo ugyanis várhatóan túl nagy prémiumot követelne, ha egyáltalán belemenne az eladásba.
A világ második számú sörgyártója, a SABMiller tűnhet tehát továbbra is a legvonzóbb lehetőségnek. Tekintve a vállalat méretét, afrikai pozícióját és a költségcsökkentésben való potenciálját, minden mellette szól. De azért ellenérvek is akadnak bőven. A felvásárlásból ugyanis nem lehetne túl nagyot profitálni, hiszen pont a söripar jelenlegi állapota ösztönzi az InBev-et a terjeszkedésre. Így pedig felmerülhet a kérdés, hogy miért akarna valaki még tovább terjeszkedni egy olyan iparágban, ami amúgy sem igen növekszik.
Egy biztos: az AB Inbev terjeszkedni akar és az elemzők már számtalan forgatókönyvet felállítottak a lehetséges irányokról. A nagy kérdés már csak az, hogy maga a belga vállalat hogyan látja a dolgokat. Hiszen míg hivatalos tárgyalások és bejelentések nem történnek, addig tényleg minden lehetséges.