Az olajjal kapcsolatban nem árt tisztában lenne 1-2 dologgal. Például azzal, hogy most a WTI nyersolaj hordónkénti árát, vagy éppen a Brent hordónkénti árát vizsgáljuk. Bár a tartósabb trendek idején azonos irányba mozog a két termék, mindig van némi eltérés (spread) közöttük. Számunkra talán a Brent fontosabb az üzemanyagárak miatt, de az amerikai befektetők sokszor a WTI-t figyelik. A tények pedig azt mutatják, hogy:
A Brent esetében még durvább a helyzet, mert:
Vitán felül áll, hogy az olaj árfolyamának mozgását számos tényező befolyásolja, mind globális értelemben, mind pedig különböző regionális fejlemények kapcsán. Az utóbbi hetekben-hónapokban ugyanakkor számos tényező alakult kedvezőtlenül az olajra nézve, mind a kínálati oldal, mind a keresleti oldal szempontjából:
Ezek alapján nem csoda, hogy az olaj árfolyama nem képes erősödni, miután a befektetők a vártnál alacsonyabb kereslettel, és a vártnál magasabb kínálattal kénytelenek szembenézni. Azt persze fontos kiemelni, hogy idővel olyan alacsony szintre süllyedhet az olaj árfolyama, amelyek mellett már a magasabb kitermelési költséggel bíró mezőkön nem lesz érdemes folytatni a munkákat, így a kínálat is csökkenhet, ismét felfelé mozdítva el az árfolyamot.
Ez azonban még feltehetően nem 90 dollár környékén jön el, így egyelőre csak a technikai képben bízhatnak a befektetők a Brent esetében. 88-90 dollárnál ugyanis nem csak a több mint 3 éve tartó csökkenő csatorna alsó szára, hanem a korábbi lokális mélypontot jelentő támasz is segíthet a nagyobb zuhanás elkerülésében.
Az viszont már negatívum, hogy az utóbbi hetekben egy halálkereszt (az 50 hetes mozgóátlag felülről metszi a 200 hetes mozgóátlagot, miközben az árfolyam ez alatt található) rajzolódott ki a grafikonon, ráadásul az indikátorok is erőteljes csökkenő trendben mozognak. Ez alapján könnyen elképzelhető, hogy hamarosan a Brent is benéz 90 dollár alá. Akárhogyan is lesz, az Investor Trader ügyfelei profitálhatnak az emelkedésből, és az esésből is, például a Frankfurti Certifikátok segítségével.