A vállalkozásoknál foglalkoztatottak átlagosan 251 000, a közszférában dolgozók 237 000 forintot, míg a non profit szervezeteknél 227 600 forintot kerestek. Az átlagos nettó kereset 2,9 százalékkal nőtt, ami így 153 600 forint volt a 2014. január-augusztusi időszakot tekintve.
A reálkeresetek szintén 2,9 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel ezelőtt. Közfoglalkoztatás nélkül számolva a vállalkozásoknál ez 4,7, a költségvetés területén 6,8 százalékos, a nonprofit szervezeteknél pedig 7,2 százalékos reálkereset emelkedést jelent.
A közfoglalkoztatásban résztvevők reálkeresete 1 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőttit. A nemzetgazdasági ágak közül a legnagyobb mértékben, 18,7 százalékkal az oktatásban emelkedtek a reálkeresetek, míg a legtöbb dolgozót foglalkoztató feldolgozóiparban 4,8 százalékos volt a bővülés.
Augusztusban a nettó átlagkereset - a közfoglalkoztatottakat is beleszámítva - 150 500 forint volt. A magánszférában dolgozók 159 900 forintot, a közszférában foglalkoztatottak 132 500 forintot vihettek haza. A keresetek reálértéke augusztusban 2 százalékkal emelkedett a rezsicsökkentő lépéseknek és az alacsony inflációnak is köszönhetően.
Elemzők szerint tovább javult a munkaerő-piaci helyzet, a foglalkoztatás bővüléséhez a versenyszféra is hozzájárult, a reálkeresetek érdemben nőttek, mivel nem volt infláció.
Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője kiemelte: tovább javul a munkaerő-piaci helyzet, nemcsak a közfoglalkoztatásnak, hanem a vállalkozói szféra bővülő foglalkoztatásának is köszönhetően. A keresetek emelkedésének mérséklődése nem tűnik aggasztónak, a lényegében negatív infláció mellett a 2,2 százalék is érdemi bővülést jelent a kimutatott reálkeresetekben - tette hozzá.
4,7 százalékkal nőtt az alkalmazottak száma augusztusban. Több mint 2,8 millióan dolgoztak Magyarországon. Közel 130 ezres létszámnövekedéshez a közfoglalkoztatás 48 ezerrel, a versenyszféra 49 ezerrel járult hozzá.
A közfoglalkoztatás nélkül a bérek növekedési üteme 3,9 százalék lett volna, ami az idei évben eddig a legmérsékeltebb - igaz, valójában május óta ez a 4 százalék közeli szint a jellemző - vélekedett. A fő szektorokat tekintve a versenyszférában a keresetek 4,2 százalékkal emelkedtek, ami az április óta jellemző sávot jelenti. A költségvetési szférában 1,7 százalékkal csökkentek éves szinten a bérek, illetve a közfoglalkoztatottakat nem számítva a növekedés 2,3 százalékra lassult.
A háztartások fogyasztása középtávon is bővülhet, ezt támogathatják még további rezsicsökkentések és a devizahitelekkel kapcsolatos kormányzati döntések is – tette hozzá Török Bálint.
Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője szerint a munkaerőpiac konszolidációja tovább folytatódott az elmúlt időszakban. Egy év alatt 2,7 százalékkal nőtt az alkalmazottak létszáma a vállalkozói szférában. A létszámbővülés a költségvetési intézményekben elérte a 4 százalékot. Megjegyezte, hogy a közfoglalkoztatottak létszáma 50 ezer fővel nőtt és augusztusra elérte a 195 ezret.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szintén kiemelte: május óta erre a 4 százalékos tempóra állt be bérnövekedés a nemzetgazdaságban a közfoglalkoztatottak hatását kiszűrve, és a bérdinamikát egyértelműen a közfoglalkoztatottak számának növekedése húzza lefelé. A K&H várakozásai szerint 2,5 százalékkal növekedhet a bruttó bér 2014-ben, és, ha nem lesz adóváltoztatás a munkabéren, akkor jövőre 1,5-2 százalékos nettó reálbér emelkedéssel számolnak.