Az Ebola-járvány által leginkább érintett területek, mint Libéria, Guinea és Sierra Leone olyan országokkal határosak, mint Mali, Elefántcsontpart, Szenegál, vagy Bissau-Guinea, akik igen fontos szerepet töltenek a világ arany és kakaóbab termelésében. A Deutsche Bank elemzői szerint ezért jelenleg mindkét árupiaci termék számára az Ebola jelenti a legnagyobb kockázati faktort.
Veszélyben a kakaó és az arany
Habár egyelőre Nyugat-Afrika meghatározó aranytermelő államai még nem néznek farkasszemet szembe az Ebolával, érdemes kiemelni, hogy Ghána a világ 10., míg Mali a 15. legnagyobb kitermelője igen fontos szerepet játszik a nemesfém piacán.
A Deutsche Bank elemzésében kitér arra is, hogy az Ebola által sújtott három libériai megye adja az ország kakaóbab termelésének 90 százalékát. Habár Libéria csak a világ kakaóexportjának 0,2 százalékáért felel, az érintett területek egyike éppen a világ legnagyobb kakaóbab-termelőjével határos. Elefántcsontpart adja ugyanis a termés 37,8 százalékát.
Csúszhatnak kitermelési projektek
A DB szakértői szerint a nagyobb bányászati cégek közül egyelőre csak az Arcelor Mittal érintett közvetlenül. A világ legnagyobb acéltermelő vállalata még augusztusban jelentette be, hogy a járvány kitörése miatt kénytelen elhalasztani egyes bányaprojektjeit.
A bányászattal foglalkozó cégek többsége viszont várhatóan tartani tudja majd kitermelését, amit a helyi munkaerőnek köszönhetne. Az utaztatás hiányában ugyanis kevésbé vannak a fertőzésnek kitéve a munkások.
Komoly gazdasági hatásokkal nézhet szembe Nyugat-Afrika
Kétségtelen, hogy az emberi veszteség mellett a gazdasági hatások is komoly gondot okozhatnak majd Nyugat-Afrika egyes államaiban. Az Ebola-járvány ugyanis a gazdasági „növekedés” és az infláció terén is tovagyűrűzhet.
Mi az az Ebola?
Az ebola egy súlyos, magas halálozással járó fertőző betegség, melyet az Ebolavirus nemzetségbe tartozó Ebola-vírusok okoznak. A betegség eleinte klasszikus vírusfertőzés tüneteivel jelentkezik (pl. láz, izomfájdalmak), majd kialakulnak a vérzéses lázra jellemző tünetek, mint a hasmenés, hányás, fokozott vérzékenység, végül többszervi elégtelenség és keringési sokk alakul ki. A betegség a Kongói Demokratikus Köztársaságban található Ebola folyóról kapta a nevét, ahol először okozott járványt 1976-ban. A vírus azóta Afrika különböző pontjain többször is feltűnt.