Augusztusban az ipari termelés 5,7 százalékkal elmaradt az előző havitól, és csak 0,5 százalékkal, munkanaphatással kiigazítva pedig 2,9 százalékkal nőtt a múlt év azonos hónapjához képest.
Júliusban még 12,3 százalékos éves és 1,4 százalékos havi növekedésről számolt be a statisztika.
Elsősorban az autógyártásnak, illetve kisebb mértékben az élelmiszeriparnak köszönhető az ipari kibocsátás növekedése - mondta az adatok ismertetésekor Mikó Ildikó, a KSH munkatársa. Az év első kilenc hónapjában a termelés 8,6 százalékkal volt nagyobb, mint az előző év azonos időszakában.
Elemzők szerint a szeptemberi adatból egyértelműen látszik, hogy az ágazat augusztusi megtorpanása egyszeri kilengés volt, ami az Audi-gyár leállása, és a Suzuki-gyár visszafogottabb termelése miatt következett be. Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint nincs szó tartós visszaesésről. Bár a részletes adatokra még várni kell, de a szeptemberi bővülésben főszerepe lehetett az Audi-gyár megindulásának.
Bár az ipar újból felpörgött, de az is látható, hogy lassul a tempó, véli az elemző. Ez elsősorban az eurózóna gyengélkedésével, az onnan érkező megrendelések viszonylag alacsony állománya mellett azzal is magyarázható, hogy a magyar a Suzuki-gyár modellváltás miatt kisebb fordulatszámon pörög.
Összességében a helyzet a növekedés miatt kedvező, de az augusztus előtt látott két számjegyű fejlődésről le kell mondania a magyar iparnak, így az idei év egészében 8 százalék körüli növekedés várható a szektorban, jövőre pedig 6 százalékos lehet a bővülés. Igaz, ezt még számos dolog, például az eurózóna, a világgazdaság teljesítménye nagyban befolyásolhatja.