A vendéglátóiparban vált a legtöbb vállalkozás fizetésképtelenné. A kereslet növekedése nem elég ahhoz, hogy életben tartsa a szektort. A közelmúltban sűrűbbé váló NAV ellenőrzések is sok veszteséget okoznak, de van rá esély, hogy hosszú távon átláthatóbbá teszik az iparágat - áll a Bisnode cégminősítő közleményében.
Folytatódik a cégalapítási láz a vendéglátóiparban, bár a cégek nagy része veszteséges évet zár. Sokan adósodtak el ezen a piacon, a jövőben pedig a fizetési fegyelem romlása és cégmegszűnési hullám várható. Ezzel viszont hosszú távon tisztább lehet a szektor.
Erős verseny várható a fuvarozói szektorban. A hazai szereplők kedvenc célállomásai továbbra is Németország, Olaszország és az Egyesült Államok. Itt a növekvő árverseny, a csökkenő haszonkulcs és az egyre több körbetartozás a fő kockázati tényezők. Jövőre az iparágra jellemző eladósodottság tovább nőhet.
Visszaesés jöhet az idén jól teljesítő építőiparban, részben az állami megrendelések elmaradása, részben pedig az iparági beruházások csökkenése miatt. A lakossági megrendelések számának növekedése még hozhat fellendülést, és az idén el is indult felfelé ez a mutató, de még mindig nagyon messze van a válság előtti szinttől. Ezen a piacon is jöhet tisztulás, az építőipari vállalkozások ugyanis felélték tartalékaikat a válság évei alatt.
Nehézségekre számíthatnak a ruhaipar szereplői is. Ezen a piacon az olcsó távol-keleti áruk ártanak leginkább a hazai szereplőknek. Az árbevételek tovább mérséklődhetnek, ami azért is gond lehet, mert nagyon alacsony a cégek haszonkulcsa. A nagy nyugati cégek közül pedig sokan tovább költöztethetik itteni üzemeiket keletre. Összességében vállalatmegszűntetések várhatóak ezen a piacon is.
Magas kockázat jellemzi az élelmiszeripart. Az ágazatot a magas eladósodottság, a tőkehiány és a gyenge jövedelmezőség is sújtja. Nem ritka a veszteséges működés. További nehézség az import termékek versenyképes piaca. A nehézségek ellenére van esély a hazai szereplők felzárkózására. A növekvő kormányzati támogatások - különösképpen a hitelfelvétel támogatása - több beruházást tettek lehetővé. A beruházások hatására hosszú távon javulhat a cégek hatékonysága.
Jelentősen csökkenhet a cégek száma Magyarországon. A megmaradó piaci szereplők viszont stabilabban és megbízhatóbban fognak működni a mai átlagnál - vélik a Bisnode szakértői.