Két egymást követő hónapban rekordszintre nőtt az egy hónapon belül megszűnő cégek száma Magyarországon, ami nem fest jó képet a jövő évi kilátásokról. Szeptemberig a havi megszűnési mutató jellemzően 500 és 550 között mozgott, októberben azonban 650, novemberben pedig 656 ágazati céget törölt a cégbíróság - derül ki az Opten adataiból.
2014-ben 15 százalékkal több cég szűnt meg, mint egy évvel korábban – mondta Tóth Tamás, az Opten céginformációs szolgáltató ügyvezetője. Az ágazat egyik fő problémája a lakossági ingatlanbefektetések hiánya, az ágazati növekedés kiegyensúlyozatlan, a kis- és középvállalkozások továbbra is tömegesen szűnnek meg – tette hozzá Tóth Tamás.
Bár az építőipar teljesítményéről javuló adatok láttak napvilágot 2014-ben, a számok azt mutatják, hogy a mikro- és kisvállalkozások nem tudják kivenni a részüket az ágazat fellendüléséből. Az építőipar termelése augusztusban 13,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, de az épületek építése az ágazat teljes egészében kimaradt növekedésből.
Az ÉVOSZ felmérése 2014-re ugyan növekvő árbevételt és eredményt prognosztizál, de a megkérdezett 400 ágazati cégvezető 80 százaléka úgy véli, hogy októbertől újra csökken az új megrendelések száma. „Az ágazat teljesítményének mindössze 7 százalékát teszi ki a lakásépítés és lakásfelújítás, ami azt jelzi, hogy az építőipar még messze van a fenntartható, piaci alapú növekedéstől” – mondja Tóth Tamás, aki szerint az ÉVOSZ adatainak tükrében ezen a téren nem is várható számottevő javulás.
Az Opten szerint csökken az újonnan alakuló társaságok száma az építőiparban, az alacsonyabb fluktuáció pedig pozitív üzenet a szektor stabilitása szempontjából. A stabilabb cégstruktúra idővel a lánctartozások csökkenéséhez vezet majd.
Az ÉVOSZ felmérése szerint az ágazatban a 60 napon túli kintlévőség aránya még mindig az árbevétel egyötöde, de a 2013 augusztusában létrejött Teljesítésigazoló Szakértői Szerv működése óta csökken a lánctartozásban lévő összeg, és a cégek a kintlévőség 90 százalékát biztonsággal behajthatónak minősítik. Az építőiparban a lánctartozások csúcsidejében havonta 500 új céget is bejegyeztek. Manapság inkább ennek a fele a jellemző: novemberben 274 új társaságot jegyeztek be az ágazatban.