Az orosz szankciók és Orbán Viktor váratlanul szigorú szavai ismét lejtőre küldték a forintot, bár drámai gyengülésről nem beszélhetünk. A kilátások továbbra sem rózsásak viszont.
A 315-öt verdesi az euró-forint árfolyam péntek délhez közeledve, azaz ma újból gyengülést látunk a forint piacán.
Pedig reggel még 314 környékén indult a kereskedés, de jelenleg már 314,8 felett állnak a jegyzések, de volt 315 felett is az árfolyam.
Persze az elmúlt évek alapján 1 forintnyi elmozdulást nem tekinthetünk igazán masszív mozgásnak.
A forint a mai gyengüléssel igazán nem lóg ki a mezőnyből, bár kétségtelenül nagyobb gyengülést mutat, mint a régiós versenytársak.
A gyengülésben az újabb, Oroszországgal szembeni szankciók mai életbe lépése, és Orbán Viktor reggeli nyilatkozata is közre játszhat, bár általában véve borongós a hangulat Európában, simán a piaci hatás is lehet a ludas.
A miniszterelnök szokásos pénteki rádióinterjújában ugyanis arra utalt, hogy a bankok a korábban vártnál is nagyobb veszteséget lehetnek kénytelenek elszenvedni a devizahiteles rendezés nyomán.
Orbán szerint a törlesztő részletek akár egyharmadával is csökkenhetnek, méghozzá a tartozás csökkenésével (azaz nem például a futamidő meghosszabbításával).
Közben napvilágot látnak a részletek is a törvénytervezetről, bár erre a forint különösebben nem reagált.
Ez még hangsúlyozottan nem a forintosítás hatása, arról továbbra sem tudunk semmit, pedig az is kemény teher lesz a bankok számára.
Hosszabb távra tekintve a forint számára továbbra sem túl kedvező a technikai kép.
A gyengülő (azaz a grafikonon emelkedő) trend továbbra is töretlen, a tartósabb fordulathoz ismét 312 alatti árfolyamokat kellene látnunk.
Felfelé a 317 környéki csúcsok állják még útját a további gyengülésnek, de a technikai kép alapján ez csak ideig-óráig maradhat így, előbb-utóbb magasabb euróárfolyamot is látunk majd.
A dollárral szemben még durvább a helyzet, a dollár masszív erősödése nyomán a dollár-forint árfolyam szinte függőlegesen lőtt ki bőven 240 környékére.
Ebben az esztelen szárnyalásban ugyanakkor valamikor biztosan jön egy korrekció, csak éppen nem tudhatjuk előre, hogy mikor.
A technikai kép alapján ugyanakkor nem tartjuk kizártnak, hogy visszatérjen az árfolyam a hosszabb távú emelkedő trendhez 236 környékén.
Ehhez az kellene, hogy az euró-dollár piacán is lássunk egyfajta korrekciót, amit megjósolni lehetetlen.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!