Negatív felülvizsgálat alá vette a jelenleg is mélyen spekulatív (vagyis messze nem befektetési ajánlású) görög államadós-osztályzatokat a Standard & Poor's. A lépést elsősorban azzal indokolták, hogy az új görög kormány költségvetési és gazdaságpolitikájának egyes elemei nem egyeztethetők össze az előző kormány és a hivatalos hitelezők között létrejött megállapodásokkal. A leminősítésre akkor fog sor kerülni, ha a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Bizottság és az európai jegybank (EKB) alkotta trojka és az új görög kormány tárgyalásai elakadnak, és ez szűkíti Görögország képességét az adósságszolgálati kötelezettségek teljesítésére.
A hazai össztermékhez (GDP) mért görög államadósság-ráta nagyon magas, 2014 végén 178 százalék volt. Bár az is igaz, hogy a lejárati profil szokatlanul hosszú: átlagosan 16,5 és fél év a teljes állományra és 30 év a hivatalos kétoldalú, valamint az euróövezeti stabilitási alapból (EFSF) származó finanszírozásokra, áll az S&P elemzésében.
Néhány napon belül a Standard & Poor's lépése a második negatív hitelminősítői lépés Görögországgal szemben. Nemrég a Fitch Ratings leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Görögország államadós-osztályzatának kilátását. A negatív kilátás indoklásában a Fitch londoni elemzői közölték: várakozásuk szerint a belpolitikai bizonytalanság miatt hónapokat csúszhat a hivatalos hitelezőktől várt további finanszírozások folyósítása, és Görögország újbóli tőkepiaci hozzáférése is.
Az Eurasia Group globális gazdasági-politikai kockázatelemző csoport szakértői úgy látják, hogy az eddigi prognózisaikban szereplő 5 százalék helyett most már 15 százalék a görög euróövezeti tagság megszűnésének esélye. Ha ez bekövetkezik, az inkább baleset, semmint szándékos kilépés eredménye lenne. Az Eurasia szerint a lehetséges okok között szerepelhet a Sziriza kormányzati tapasztalatlansága, és ebből eredően az, hogy a Sziriza vezette kormány túlfeszíti a húrt a trojkával folytatott tárgyalásokon, ami pénzügyi válságot eredményezhet.