Soha nem látott csúcsokon a németek

kilátás szikla felhő kockázat veszély
Vágólapra másolva!
Történelmi csúcsra jutott az utóbbi napokban a DAX index. Ez már önmagában is komoly erőt mutat, azonban az Európai Központi Bank csütörtökön esedékes kamatdöntő ülése még több erőt adhat az indexnek.
Vágólapra másolva!

Történelmi csúcson jár a német részvényindex, a DAX. A 10000 pont körüli ellenállászónával igencsak meggyűlt a baja az elmúlt hónapokban, ám úgy tűnik, hogy végre maga mögött hagyhatja az akadályt. A várakozások szerint az EKB idei első ülésén bejelenti a régóta várt mennyiségi monetáris lazítást, amely pozitív hangulatot kelthet a piacon, melyből a DAX is profitálhat.

További erősödés mellett szólhat az MACD vételi jelzése. Tavaly az indikátor hasonló szignálja kiválóan jelezte az index erősödését. Ráadásul az elmúlt napokban a mozgóátlagok is vételi jelzést adtak, amely szintén pozitív jel lehet a DAX számára.

Visszaesés esetén elsőként a 10000 pontos támaszt visszatesztelve lendülhetne erősödésbe. Ezt letörve azonban akár a 9700 pontnál lévő trendvonalig is visszacsúszhatna, amit az 50 napos mozgóátlag is megerősít, így egy igen markáns támasznak számít.

Érdemes szemmel tartani a napi grafikonon jelentkező divergenciát, amely a trend megfordulásáról árulkodhat. Erről azért beszélhetünk, mert az index emelkedő mozgása ellenére az RSI, illetve az MACD indikátor még mindig csökkenő trendben mozog, igaz ezt az elmúlt napokban megtörni látszik.

A DAX index napi grafikonja Forrás: Investor.hu, AmiBroker

2011 közepe óta egy trendcsatorna segíti a DAX emelkedését. Legutóbb januárban rugaszkodott el erről az index, ekkor pedig legyűrte a 10000 pontos ellenállást. Ez igen kedvező jel, hiszen a lélektani szint már tavaly nyáron, illetve decemberben is megakasztotta az emelkedést.

A trend folytatódása esetén a 11200 pont körül húzódó csatornatető felé vehetné az irányt a DAX. Ehhez persze tartósan a 10000 pontos szint fölött kell ragadnia, ám ez alá visszaesve is bízhat a csatornaalj, illetve az 50 hetes mozgóátlag kettősében, amelyek tovább nyomhatnák felfelé az árfolyamot.

A következő időszak irányát nagyban meghatározhatja az EKB csütörtöki ülése. A várt mennyiségi lazítás (QE), nem mindegy, milyen nagyságú lesz, egyes elemzők az 500 milliárd eurót is kevesellnék, így a program teljes elmaradása óriási csalódást kelthetne a piacokon, ami a DAX indexre is komoly negatív hatással lehetne.

A Dax heti grafikonja Forrás: Investor.hu, AmiBroker

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.
Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.
A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.
Mi az az MACD?
Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.
Mi az RSI?
Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.
Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.
Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!