Az MKB Magánnyugdíjpénztárnál a tagdíjfizetők aránya márciusban 55 százalék volt a honlapjukon lévő tájékoztató szerint. Ez azt jelenti, hogy ennél a kasszánál a legmagasabb a nem fizető potyautasok aránya.
Az MKB Nyugdíjpénztár továbbra is reálisnak tartja, hogy tagdíjfizetőinek aránya az áprilistól eléri az előírt 70 százalékot. Az optimizmusra az ad okot, közölték az Origóval, hogy a tagdíjfizetők arány hónapról hónapra nő. Januárban 43 százalék, februárban 51, március 23-ig már 55 százalék volt a tagdíjfizetők aránya. Az MKB Nyugdíjpénztár szerint több taguk jelezte, hogy áprilistól fogja fizetni a kötelező tagdíjat, a pénztár pedig folyamatosan erre biztatja a tagjait.
A Horizontnál már 80, a Budapestnél 77 százalék a tagdíjfizetők aránya, a Szövetség pedig a Világgazdaságnak nemrég arról nyilatkozott, már 60 százalék fölött állnak – írja a Világgazdaság.
A magánkasszáknak azért kell minél több tagdíjfizetőt gyűjteniük, mert egy tavaly év végén elfogadott jogszabály szerint, ha a rendszeres tagdíjfizetők aránya nem éri el a 70 százalékot, októbertől végelszámolást kell indítani az intézményeknél. A Magyar Nemzeti Bank októberben először az áprilisi hónapot nézi majd, hogy megfelelően magas-e az aktívan tagdíjat fizető pénztártagok száma.
A négy magánkassza közül az MKB a legkisebb, tagjainak száma tavaly év végén 4397 fő volt, a kezelt vagyon 18,3 milliárd forintot tett ki, vagyis tagonként több mint 4 millió forint kerülhet veszélybe, ha nem kezdenek fizetni a jelenleg inaktív tagok.
Vajda Zoltán a 60 ezren a magánnyugdíjukért Facebook-csoport vezetője azt mondta az Origónak az akkut veszély elmúlt, és az a 60 ezer ember, aki a nyugdíjmegtakarításait magánnyugdíjpénztárban tartja, az megnyugodhat, mert a pénztárak többsége úgy tűnik, hogy nem szűnik meg.
Vajda Zoltán fontosnak tartja azt a momentumot, hogy a korábbi jogszabályhoz képest csak áprilistól vizsgálják, hogy hány rendszeres tagdíjfizetője van a magánnyugdíjpénztárnak. Hozzátette, kaptak időt a nyugdíjpénztárak arra, hogy díjfizetésre ösztönözzék tagjaikat. Vajda kiemelte, a magánnyugdíjpénztárban tartott megtakarítás örökölhető, ez lényeges különbség az államihoz nyugdíjhoz képest.
Mintegy négyezren voltak azon a tüntetésen, amit a Nemzetgazdasági Minisztérium javaslata miatt szerveztek tavaly novemberben. Az akkori javaslat szerint a kormány államosítani akarta a megmaradt 4 magánnyugdíjpénztár 200 milliárd forintra becsült vagyonát. Az intézkedés mintegy 61 ezer embert érintett volna.