Egy lépéssel közelebb került a Fed ahhoz, hogy 2006 óta először kamatot emeljen, a képet azonban árnyalja, hogy a szerdai kamatdöntő ülést követően a vártaknál is megengedőbb nyilatkozatot tett közzé Janet Yellen.
A jelenlegi helyzet milyenségét pedig annak ellenére is nehéz felmérni, hogy a Fed 17 döntéshozója közül 15 úgy gondolja, hogy még az idén megkezdődik a kamatemelés, és a vártaknak megfelelően a „türelmes” kifejezés is kikerült a jegybank iránymutatásából. Az emelés mértéke viszont a korábbi várakozásoknál jóval alacsonyabb lehet és tovább szigorították a kamatemelés megkezdéséhez szükséges feltételeket is.
A kamatpálya laposodását mutatja, hogy a korábbi várakozásokkal szemben a Fed döntéshozóinak előrejelzései alapján készült pont diagram medián értékei a korábbi 1,125 százalékos helyett csak 0,625 százalékos kamatot mutatnak decemberre, és 2016 végére is mindössze 1,875 százalékos kamatszintet tartanak valószínűnek, szemben a néhány hónappal korábbi 2,5 százalékos várakozásokkal.
De ugyancsak a jegybank elnökének enyheségét mutatja az is, hogy a kamatemeléshez a munkanélküliség még alacsonyabb hányadát tűzte feltételül. Míg januárban 5,5-5,2 százalék körüli munkanélküliségi rátához kötötték ezt, a jelenlegi 5,5 százalékos ráta mellett az 5 százalék vagy az alatti hányad esetén érezné csak megfelelőnek a kamatemelés megkezdését.
Leghamarabb csak júniusban
Közgazdászok szerint a Fed változtatásai alapján arra lehet következtetni, hogy az első kamatemelésre június helyett csak szeptemberben lehet számítani, de annyi biztos Janet Yellen szavai alapján, hogy áprilisban emelés lenne. Sőt, hangsúlyozta, hogy attól még, hogy elvetik a „türelmes” kifejezést, még nem jelenti azt, hogy hirtelen türelmetlenné váltak volna.
A „türelmes” kifejezés elvetése ellenére ugyanis a Fed biztos akar lenni abban, hogy a gazdaság elég erős ahhoz, hogy kamatemelések sorozatát el tudja viselni. Ezt az olyan adatok bonyolítják, mint a kiskereskedelmi adatok, a lakásépítések, illetve az ipari termelés, ami azt jelzi, hogy a gazdasági növekedés némileg lassult 2015 elején.
Dollárra is figyelniük kell
A Fed ugyanakkor nagyon odafigyel a dollár erősödésére is, ami az amerikai szolgáltatásokat és árukat már így is nagyon drágává tette a külföldiek számára. Ha ugyanis a jegybank megkezdené a szigorítást, azzal még tovább erősítené az amerikai fizetőeszközt és ezzel még nagyobb kárt okozna az amerikai exportőröknek. Főként a jelenlegi helyzetben kell ennek kiemelt figyelmet szentelnie a Fednek, amikor számos országban még a monetáris lazítás a jellemző, ami a helyi valutákat még tovább gyengíti a dollárral szemben.
Miután szerdán kiderült, hogy az amerikai jegybank továbbra is alacsonyan tartja a kamatszintet, a dollár gyengülni kezdett a főbb devizákkal szemben, és ennek hatására az euró keresztárfolyama egészen az 1,10-es szint fölé tudott emelkedni. Jelenleg azonban ismét a 1,068 körüli szinte gyengült vissza a keresztárfolyam.
A Citigroup elemzője, Steve Englander véleménye szerint a a Fed a vártnál is megengedőbb nyilatkozatával inkább a dollár gyors emelkedését akarta visszafogni, és nem pedig az emelés időpontjára akart utalást tenni.
Az olaj árfolyamára is hatással lesz
A Fed kamatemelése természetesen a dollárban kifejezett nyersanyagok árfolyamára is jelentős hatással lesz. A gyengébb dollár ugyanis a más valutákat használó befektetők számára olcsóbbá teszik a dollárban kifejezett nyersanyagokat.
A határidős olajárfolyamok emelkedni kezdtek a Fed nyilatkozatának hatására és ez indirekt módon a WTI prompt árfolyamát is 44 dollár fölé tudta emelni. Mindezt azt követően, hogy 6 éves mélypontjára, 43 dollárra esett a fekete arany hordónkénti árfolyama, annak hatására, hogy már a tízedik egymást követő héten növekedett az amerikai kitermelés mértéke.